Odotan esikoista, ja mietin ruokavaliotani...
Saanko kaiken tarvittavan, vaikka en syö lihaa? En siis punaistalihaa enkä kanaa, kalaa syön ja maito ja munatuotteita. Saanko tarpeeksi proteiinia? Ja voiko joku kertoa saako soijaa syödä turvallisesti raskausaikana? Olen kuullut, että se voi haitata raskaaksi tuloa kyllä...Onko asiantuntijoita paikalla:)
Kommentit (8)
Kertokaa joku jos tiedätte jotain! Huolestuttaa hirveästi.. Ja kiinnostaisi tietää tuosta soijasta kun tänään juuri olin aikonut lähteä soija ostoksille.
jos lihaa olisi pitänyt mättää kautta aikain niin paljon napaan mitä nyt....
Totuus on se, että ihmiset syövät nykyään lihaa liikaa...!
Jos juota 2-3 lasia maitoa/päivä ja siihen päälle annoksen kalaa tai munan, niin saat riittävästi proteeinia (+toki kasvikset ymv. ruuat päälle)
Edes raskaana olevan ei tarvitse joka päiivä syödä lihaa (riippuu toki mitä muuta syö)
Kalaa kannattaa suosia, se on lapselle hyväksi.
"Ennen vanhaan" liha oli normi väestölle herkku, jota ehkö kerran viikossa sai (köyhimmät harvemmin) ja nykyään normaalit ihmiset syövät lihaa joka päivä (oli se sitten leikkelettä leivän päällä, jauhelihaa lasagnessa tai kunnon pihvi) ja se on liikaa, me emme tarvitse niin paljon lihaa...!
Mikä se tämä kyselyvimma on - mistä ihmiset on saaneet päähänsä, etteikö voisi syödä? Meillä on 5 lasta kasvatettu siittiöstä asti soijarehulla :) ja ihan ovat eläväisiä, kovastikin.
Eikös suunnilleen kaikki kalalajit ole jotenkin rajoitettuja niillä ohjelistoilla? Yhdessä on elohopeaa ja toisessa ties mitä liikaa... Miten niitä sitten voi ruokavaliossaan suosia? :(
kuten silakka ja muikku, niitä, joita kannattaa säännöstellä. Kyllä kaikkia kalalajeja voi mielestäni syödä vaihdellen - ei ehkä kannata pistellä silakkapihvejä joka päivällisellä.
Saat varmasti riittävästi proteiineja, kun syöt maitotuotteita, kalaa ja kananmunia. Ihmisen proteiinintarve on vain noin 0,8 g/kg/vrk. (Liiallinen proteiinin saanti, yli 5 g/kg vuorokaudessa vain lihottaa ja rasittaa munuaisia pidemmän päälle.)
Mutta se ei yksin riitä että saat tietyn määrän proteiineja: kyse on myös niiden laadusta. "Proteiinit" on erittäin laaja käsite ja pelkkä yleisnimitys erilaisille suoja- ja energiaravintoaineille.
Ihmisen pitää saada ravinnostaan useita välttämättömiä eli essentiaalisia aminohappoa, sillä ihmisen elimistö ei pysty rakentamaan niitä itse.
(Ei-välttämättömiä aminohappoja saadaan ruuasta mutta elimistö pystyy valmistamaan niitä myös itse muista aminohapoista.) Hyvälaatuinen proteiini sisältää kaikkia välttämättömiä aminohappoja. Eläinkunnan proteiinit ovat hyvälaatuisia, koska ne sisältävät kaikkia välttämättömiä aminohappoja.
Jos jätät näin tärkeän osan ruokavaliostasi pois, sinun tulee miettiä tarkemmin mistä saat kaiken välttämättömän. Ei pidä toisaalta unohtaa ettei kyse ole vain proteiineista, hiilihydraateista ja vitamiineista: ravitsemuksen kemia on huomattavasti monimutkaisempi kuin tiedämmekään. Kaikkia tekijöitä ei edes osata ottaa huomioon. Siksi elimistölle on hyväksi saada mahdollisimman monipuolisia ravinnonlähteitä, erilaisia proteiineja jne.
Lihasta saa myös parhaiten rautaa, huolehdi myös riittävästä raudansaannista muista lähteistä.
Pavuissa, herneissä, pähkinöissä, leivässä, riisissä, pastassa ja perunassa on kasvikunnan proteiinia, jotka yksinään eivät sisällä kaikkia ihmisen tarvitsemia aminohappoja. Kuitenkin kasvisruuastakin saadaan kaikkia välttämättömiä aminohappoja syömällä yhdistetysti viljatuotteita ja palkokasveja. Sama pätee proteiineihin: kun yhdistät niitä samalle aterialle, elimistösi pystyy hyödyntämään ne paremmin. Saatta se silti olla vähän riskaabelia.
Kala-aterioille tulisi valita vaihdellen kasvatettua kalaa (esim. merilohta) ja luonnonkalaa (esimerkiksi muikkua, siikaa, puna-ahventa, seitiä, tonnikalaa tai silakkaa). Isoa silakkaa (yli 17 cm) ei kuitenkaan suositella useammin kuin 1-2 kertaa kuukaudessa. Haukea ei suositella lainkaan sen sisältämien suurten elohopeapitoisuuksien vuoksi. Kuhakin taitaa olla usein käytettynä vältettävien listoilla.
Kyllä sitä raskaana ollessakin voi normaalisti syödä, kannattaa vain välttää liian rajoittunutta ja yksipuolista ruokavaliota. Esim. soijassa on kyllä hyvälaatuisia proteiineja, mutta myös estrogeenin lailla vaikuttavia aineita, joten sitä ei voi suositella päivittäiseksi ravinnoksi! Samalla perusteella salviakin (kuten valtaosa yrteistä) on kokonaan kielletty raskauden aikana. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä ettei soija sovi säännölliseksi lihan korvikkeeksi. Sen käyttö perustuu pitkälti makuun ja rakenteeseen, ei siihen että se olisi ravitsemusopillisesti lainkaan lihan veroinen.
Kaikille raskaana oleville suositellaan paljon kasviksia, hedelmiä ja marjoja. Eikä pidä unohtaa hyvälaatuisia rasvoja. Kaikkea tarvitaan, myös kolesterolia joka on olennainen rakennusaine hermostolle. Se että jotain suositellaan vähän, ei tarkoita että se pitäisi jättää kokonaan pois. Muista juoda myös riittävästi vettä.
pari ensimmäistä viikkoa. Sitten aloin oksentaa ja söin aina just sitä mikä millonkin ei jo ajatuksena aiheuttanut oksennusreaktiota eli ihan mitä sattui. Saa nähdä millanen vauvasta tulee.