Lappeenrannan kirkossa sytytettiin myös murhaajalle kynttilä!
Uskomatonta! Näin se kirkko suojelee ja ihailee murhaajia!
Kommentit (10)
En ole koskaan ymmärtänyt murhaajien eikä raiskaajien ihannointia heidän kuoleman jälkeen. Mutta meidän niin ihana kirkko suojelee kaikkia, jopa pedofiilipappejaan.
Onneksi erosin kirkosta jo aikoja sitten. Mä en ainakaan halua rahoittaa tälläistä sairasta puljua.
mäkin olen eronnut kirkosta mutten kuitenkan ajattele samoin kuin sinä. tottakai myös murhaajan omaisilla on oikeus surra. ihmisillä on oikeus surra hänen kohtaloaan ja sitä mikä siihen johti. en pidä sitä murhaajan ihannointina. hänkin oli ihminen, uhri aiemmassa elämässä. hän teki todella väärin, sitä tekoa en ikinä hyväksyisi, mutta yritän ymmärtää asiaa joka kannalta. okei en todellakaan pystyisi ajattelemaan näin jos oma tyttäreni olisi sielä menehtynyt.
Kristinuskon perusajatus on ARMO. Jeesus Kristus armahtaa jokaisen joka syntejään katuu ja haluaa parantua niistä.
Kirkossa varmasti rukoillaan myös murhaajan puolesta ja koska kristinusko korostaa myös LÄHIMMÄISEN RAKKAUTTA ja ANTEEKSI ANTOA, on varmasti monia kristittyjä jotka toivovat, että murhaaja olisi aidosti katunut syntejään ja ottanut Jeesuksen tarjoaman sovinnon vastaan ja pääsisi taivaaseen.
Jeesus siis armahtaa jokaisen, jopa pahimman murhaajankin, jos tämä ihan aidosti sydämessään katuu ja haluaa Jeesuksen sydämeensä.
Kosto ja katkeruus eivät kuulu kristinuskoon.
Nämä ovat erittäin vaikeita asioita tavalliselle kadun tallaajalle, esim. minä uskon Jeesuksen armoon mutta on oikeasti vaikea ymmärtää, että Hän todellakin armahtaisi myös murhaajan. Mutta niin se vain on. Vaikea silti tajuta.
Jeesus nimittäin itse kärsi meidän kaikkien puolesta ja haluaa että otamme vastaan hänen lahjansa, eli että meidän ei tarvi kärventyä helvetissä koska itse kärsi ristillä meidän pahojen tekojan takia.
Ja nyt sitten pilkunviilaajille; tämä ei tarkoita sitä, että tehdään pahaa, pyydetään anteeksi ja oletetaan pääsevän taivaaseen ja sitten taas tehdään tarkoituksella pahaa ja taas muka kadutaan jne jne jne....
niin mä en ainakaan laske tätä murhaajaa siihen uhrien määrään..
En itse ole kyllä mitenkään uskovainen, mutta noin siinä on varmasti ajateltu.
En ole mitenkään uskonnollinen ihminen, mutta onhan se murhaajakin kuollut ja sen läheiset surevat sitä ja sen tekoja. Uhri se ei kyllä mielestäni ollut tässä tilanteessa, aiemmin ehkä kylläkin.
tietysti.
Tietysti ihmisten tunteet häntä kohtaa ovat toisenlaiset kuin muita kohtaan, mutta kirkon tehtävä ei ole tuomita kuollutta, vaan surra yhdessä myös tämän kuolleen omaisten kanssa.
No, kaiketi voi tuomita, mutta ei se suremista muuta muuksi.
Hän saanee kirkon mukaan tuomionsa muualla.
onhan se ampujakin uhri,eri tavalla vain kuin nämä jotka eivät omasta tahdostaan kuolleet.
Eikö häntä saa surra,eikö hänelle löydy yhtään empatiaa?
ajatukseen etta kirkossa on varmaan sellainen ajatus etta heidan tehtava ei ole tuomita.
Kaikkien uhrien omaisista tuon ampujan omaisilla on varmasti kamalinta. Ei voi vain surra sita omaa menetysta vaan pitaa ajatella miten kamalasti muiden pitaa karsia ja surra ampujan takia. Ja varmasti on laheisilla ja omaisilla mukana syyllisyyskin kun miettivat olisiko pitanyt huomata jotain ja auttaa.
En todellakaan puolusta talla ampujan tekoa, mutta eihan han voinut olla terve paastaan ja ihmisia ovat hanenkin omaiset ja ison menetyksen kokeneet.
En ole koskaan ymmärtänyt murhaajien eikä raiskaajien ihannointia heidän kuoleman jälkeen. Mutta meidän niin ihana kirkko suojelee kaikkia, jopa pedofiilipappejaan.
Onneksi erosin kirkosta jo aikoja sitten. Mä en ainakaan halua rahoittaa tälläistä sairasta puljua.