Onko kohtalotovereita? Lapsi (5v.) kotona tasapainoinen ja kiltti, mutta tarhassa
aivan kauhea häirikkö ja kyttäytyy muutenkin aivan erilailla kuin kotona!!!
Mistä tällainen voisi johtua?
Kommentit (4)
ihan normaalia, että lapset käyttäytyvät ryhmässä eri lailla kuin kotona.
enkä mitenkään väitä tuntevani lasta parhaiten paitsi kotioloissa tietysti, joten mielelläni kuuntelen PK:n henkilökunna mielipiteitä miten lasta tulisi PKssa käsitellä
kuin tarhassa, joten lapsi käyttäytyy eri tavalla. Jos lapsen on vaikea sopeutua ryhmään, niin hän yleensä tuo pahan olonsa ilmi käytöksellään. Kysymys ei ole tottelemattomuudesta vaan jostain syystä lapsi kokee olonsa huonoksi tarharyhmässä. Oletko kysynyt kiusataanko lasta, onko hänellä lainkaan leikkitovereita tai missä tilanteissa ongelmia eniten syntyy? Monille lapsille siirtymävaiheet ovat vaikeita ja niissä tilanteissa syntyy eniten meteliä ja hälinää (joka puolestaan ärsyttää rauhallisemmasta menosta pitävää lasta). Lapsen voi olla vaikea käsitellä ärsykkeitä tai noudattaa annettuja ohjeita tarhaympäristössä.
Asiasta kannattaa keskustella henkilökunnan ja lapsen kanssa. Mikäli tilanne on erittäin vaikea tai yhteistyö ei suju, niin lapsen tilanteen voi ottaa puheeksi neuvolassa tai tiedustella, voisiko kelto (kiertävä erityislastentarhaopettaja) tulla päiväkotiin katsastamaan tilanteen.
mutta sinuna antaisin tarhalle kaikki valtuudet löaittaa lapsi kuriin ja niin he varmaan tekevätkin.
Liian kiltti on helposti alistettu lapsi. Minusta koko kiltti-sana on ihan kamala. Ei kenenkään ole hyvä olla kiltti. Voi olla rauhallinen, reipas, iloinen tai muuta, mutta mitä oikeasti tarkoittaa kiltti?!