Mieheni seurasi tapahtumia aitiopaikalta alapäässäni, kun kolmas lapsemme syntyi!
Sektiosta siis kyse. Lääkäri yritti hätistää kauemmaksi sanomalla ettei ole aikaa hoidella pyörtyvää isää. Mies ei liikahtanutkaan ja sanoi että on elämäsään nähnyt paljon pahempiakin tilanteita eikä ole koskaan pyörtynyt.
Kommentit (8)
haluaisi miestä katsomaan sinne synnytyksen aikana.
molemmilla kerroilla on ollut ihan aitiopaikalla katsomassa lastemme syntymää, toisella kerralla joutui hieman avustamaankin kätilöä, kun lapsi syntyi nopeammin kuin kätilö arvioi.
Ei ole traumoja jäänyt, meistä ihan normaalia, mies kertoili syntymän hetkellä, mitä näkyy jne.
No mun mies ei ole ollut ihan siellä jalkopäässä, mutta mun vierellä kuitenkin ja nähnyt kyllä selvästi kahden lapsemme syntymän. Sanoi, että ei siinä voi olla näkemättä =). Ei mua haittaa, maailman luonnollisin asia. Eikä häntäkään ole haitannut jne.. Ja varmaan samalla kaavalla mennään tän kolmannenkin kohdalla =)
ekassa synnytyksessä mies ei sopinut jalkopäähän kun siellä oli lääkäriä ja kätilöä useampi kuin normaalisti, kun oli vähän ongelmia vauvan ulostulossa. Toisessa synnytyksessä näki paremmin. Onneksi itse en ole ollut näkemässä... heh. Pari synnytysvideota olen nähnyt ja ne on aika kamalia!
kun on saanut katsoa. Molemissa synnytyksissä auttanut, kun ovatkin tulleet nopeammin mitä kätilö ajatellut, eikä toista kätilö ole saatu ajoissa paikalle.
Meillä mies on nähnyt molempien syntymän joka kulmasta. Eka oli hyvin vaikea synnytys. Ei ole jäänyt traumoja, luonnollistahan tuo syntymä on.
Itseasiassa minusta on kummalista ajatellakaan miksei mies voisi katsoa lapsensa syntymää ihan alapäästä saakka. On se totuus kestettävä, naisenkin on, ja vieäl konkreettisemmin.
Harrastatte seksiä pimeässä ja peiton alla?
Aikaisemmissa synnytyksissä olin kieltänyt häntä menemästä katsomaan sinne ja hän kuuntelikin minua, mutta nyt unohdin kieltää. Sanoin kyllä tuosta jälkikäteen, että oliko pakko, mutta hän kertoi vain olleensa kovin utelias näkemään.
Ei traumatisoitunut mitenkään, tai niin väittää, ja en ole kyllä huomannut että olisikaan. Näytti kuulemma lähinnä siltä kuin iso pallo olisi työntynyt ulos ja kaikki sulkeutui samantien, ettei nähnyt mitään muuta erikoisempaa. En revennytkään ja synnytys oli helppo.
Muilla miehet kurkkineet ja mitä näkivät?