Onko seksi oikeesti toiminut jollain synnytyksen käynnistäjänä?
Vauva antaa odotutta itseään ja täytyy myöntää että äidin olo on sen verran epäeroottisesti latautunut etten viitsis noihin hommiin ryhtyä ellei siitä ole jotain " hyötyäkin" .
Kommentit (9)
Päivällä kävin neuvolassa, jossa tyly tuomio että ei synny vielä pitkään aikaan (sinä päivänä siis laskettuaika). Eikä kyllä ollut ollutkaan yhtään supistuksia tai mitään muitakaan tuntemuksia... Illalla sitten ajattelin, että pakko jotain on yrittää, ja peiton alla puuhailtiin miehen kanssa, jota ei moneen viikkoon oltu harrastettu oman hirveän oloni takia. Klo 1 yöllä herään supistuksiin =) Ja klo 16.01 oli lapsi sylissä.
Mutta ei se välttämättä edes siitä johtunut, tai kyllä varmaan vähän nopeutti.
Sattumaa tai ei, ainakin mulla toimi
Orgasmissa naisen kohtu ja lantiopohjanlihakset supistelevat, mikä saattaa laukausta synnytyssupistukset ja spermassa on vissiin kans jotain " ainetta" joka edesauttaa.
sperma kypsyttää kohdun kaulakanavaa pehmeämmäksi, jotta aukeaminen olisi mahdollista
supistukset puolestaan mahdollistavan avautumisen ja lapsen etenemisen synnytyskanavassa
Rakasteltiin miehen kanssa oikein urakalla, tuntikausia. Noin tunti sen jälkeen tuli ekat supistukset, ja 8 h kuluttua tyttö oli maailmassa <3
Kuopuksen kohdalla seksi ei auttanut, ei supistuksen supistusta...
vähän liiankin tehokkaasti! :) vauva syntyi viikolla 36.voi olla tai sit ei et seksi laukas synnytksen!
Mutta illalla sekstailtiin ja yöllä syntyi poika.
ehkä mulla sitten on toivoo..! Justiin sekstailtiin. Vielä ei kyllä mtunnu missään, mut ehkä myöhemmin alkaa tapahtua! AP