Nörttimäinen jalkojen asento on epänaisellista
En tiedä johtuuko se rakenteellisista seikoista, mutta joillakin naisilla kävellessä jalkaterät sojottavat voimakkaasti sivulle tai ovat selvästi kääntyneet sisäänpäin.
Tällaiset poikkeamat normista ovat epänaisellisia ja häiritseviä ja ne tulisi pyrkiä kitkemään pois tapakasvatuksessa.
Jos teillä on lapsia, joiden jalat menevät väärin, niin puuttukaa herran tähden tilanteeseen, niin ei tarvitse koko loppuikää kävellä kuin käpy.
Kommentit (8)
Itse asiassa naisten länkisäärisyydestä on ollut aikaisemminkin puhetta. Ilmiölle ei ole löydetty varsinaista syytä, vaikka se tuntuu yleistyneen.
Eihän se ole kivan näköistä miehellä tai naisella.
Miksi naisten pitäisi olla naisellisia, kun ovat muutenkin naisia?
Muutoin olen samaa mieltä siinä, että väärä kävelytapa voi varmaan aiheuttaa muutakin haittaa. Minäkään en osaa kävellä oikein eikä kukaan ole koskaan puuttunut asiaan, mitä nyt joku poika on joskus ylä-asteella ilkkunut ja matkinut.
Katselin kerran Helsingin keskustassa kaveria odotellessani jotakin upean näköistä n. 25-vuotiasta naista, jolla oli viimeisen päälle merkkivaatteet ja hyvällä maulla suunniteltu värikokonaisuus jne. Kasvot viimeisen päälle meikattu, ripsienpidennykset, hiustenpidennykset ja taisipa olla huulissakin jotain täytettä.
Oli upea ilmestys.
Kunnes.
Nainen näki tuttunsa ja lähti "kävelemään" häntä päin. Kävelemään lainausmerkeissä siksi, koska nainen lompsi eteenpäin kuin teksasilaisen hevosfarmin omistaja. :D Siis jalkojen V-kulma oli sellaisen 30 astetta ulospäin. Kyllä nauratti!
Tarinan opetus: naisellisuus ei lähde vaatteista, huulitäytteistä tai meikistä. Se lähtee sisimmästä, olemuksesta, ryhdistä ja tavasta ottaa ympäröivä maailma reippaana vastaan.
Tällaisia tuumii M35
Musta miehekkäästi liikkuvat naiset on seksikkäitä. Haaveilen naisesta, joka olisi ulkonäöltään tosi femme, mutta muuten todella maskuliininen.
Mulla kääntyy jalkaterät ulospäin lievästi. Miksikö? Siksi, että kun olin lapsi mua neuvottiin tekemään ns traktorin renkaan jälkiä kun jalkateräni lapsena olivat lievästi sisäänpäin kääntyneet.
Sain tästä taannoin huomautuksen myös jalkaterapeutilta. Mut minkäs mä sille voin? Opittu tapa ja on muuten helkkarin hankala päästä eroon siitä.
Päivän polttavin puheenaihe; hyvä kun keksit tällaisen epäkohdan ja jaoit tiedon meillekin!