Miksi ei golf-kenttiä, moottoriveneitä ja katumaastureita panna raippaverolle?
Kommentit (9)
Miksi laitettaisiin? Miksi juuri nuo?
Ai golf-kenttiä ?
Otappa yhteyttä näihin kenttiin. Voit päästä ilmaiseksi omistamaan niitä.
Moottoriveneet, moottorikelkat, vesiskootterit, mönkijät. Mutta se ei käy, koska maalaiset kärsisivät...
Miksei diesel-autoille ylipäänsä panna raippavero? Hirveitä saastuttajia. Ihan typerää että noilla ajaminen on käytännössä yhtä halpaa kuin bensalla. Sähköautoihin olisi pitänyt pystyä siirtymään jo vuosia sitten.
[quote author="Vierailija" time="16.09.2015 klo 11:13"]
Moottoriveneet, moottorikelkat, vesiskootterit, mönkijät. Mutta se ei käy, koska maalaiset kärsisivät...
[/quote]
Niissähän maksetaan jo bensassa aivan saatanallista veroa. Wtu että jotkut on tyhmiä.
Sekä ostohinnassa.
[quote author="Vierailija" time="16.09.2015 klo 11:08"]
Ai golf-kenttiä ?
Otappa yhteyttä näihin kenttiin. Voit päästä ilmaiseksi omistamaan niitä.
[/quote]
Joo, joissakin tapauksissa saatat jopasaada rahaa siitä, että suostut ottamaan osakkeen vastaan :) Mutta edelleen olisin kiinnostunut kuulemaan ap:n perusteet juuri esim. golf-kentän raippaverolle... Mutta ei taida kuulua, kunhan vaan leukojaan louskuttaa.
[quote author="Vierailija" time="16.09.2015 klo 11:14"]Miksei diesel-autoille ylipäänsä panna raippavero? Hirveitä saastuttajia. Ihan typerää että noilla ajaminen on käytännössä yhtä halpaa kuin bensalla. Sähköautoihin olisi pitänyt pystyä siirtymään jo vuosia sitten.
[/quote]
Kuinka tyhmä sinä olet? Diesel saastuttaa vähemmän.
[quote author="Vierailija" time="16.09.2015 klo 11:30"]
[quote author="Vierailija" time="16.09.2015 klo 11:14"]Miksei diesel-autoille ylipäänsä panna raippavero? Hirveitä saastuttajia. Ihan typerää että noilla ajaminen on käytännössä yhtä halpaa kuin bensalla. Sähköautoihin olisi pitänyt pystyä siirtymään jo vuosia sitten. [/quote] Kuinka tyhmä sinä olet? Diesel saastuttaa vähemmän.
[/quote]
Taitaa kyseinen ituhippi olla melkoisen tyhmä. Dieselauton käyttövoimavero on huomattavasti suurempi kuin bensa-auton.
Ituhipin polkupyörä pitäisi laittaa verolle. Heille kun pitää rakentaa pyörätiet ja sitten vielä madaltaa jalkakäytävän reunat, jotta pääsevät helpommin auton alle.
Eikö ne ole jo?