Mitä on odotettavissa? Lopetin e-pillerit
Lopetin e-pillerit 18.8. Nyt siis menossa kp29. Ennen pillereiden käyttöä mulla oli kierto yleenä säännöllinen 28pvää. Nyt en toki voi tietää minkä pituinen kierto sieltä mahtaa olla sitten tulossa. Koska tarkoitus olis raskautua niin emme ole käyttäneet ehkäisyä. Yleinen ohje taitaa olla että pitäisi odottaa yhdet luomu kuukautiset ennen kuin alkaa yrittämään. No me emme malttaneet. Tein herkän r-testin tänään aamuvirtsasta, tulos oli negatiivinen. Mitään kuukautisiin viittaavaa oiretta ei ole muttei kyllä myöskään raskauteen. Koska negatiivista testitulosta voi pitää luotettavana? Tässä vaiheessa ei vissiin ihan vielä voi luottaa siihen vaan testi uudestaan ehkä loppuviikosta?
Koska voi kääntyä lääkärin puoleen jos ei kuukautisia ala näkymään koska ilmeisesti sillon ei kovin todennäköisesti raskaaksikaan tule?
Kommentit (9)
sitä tässä pähkäilen onko oma kierto lähtenyt käyntiin vai ei... kuukautisia ei ainakaan vielä näy.. tänään kp30. raskaus vai pillereiden aiheuttamaa?
ap
Itsellä kesti joskus pillereiden lopettamisen jälkeen 3 kk ennen kuin kuukautiset tuli ja senkin jälkeen olivat jonkin aikaa epäsäännölliset.
Jos ei ala kuulua, niin kannattaa ehkä käydä lääkärissä ja mahdollisesti esim. papa-kokeessa, jos edellisestä aikaa. Saa suljettua pois mahdolliset tulehdukset ym.
kävin papa joukkoseulonnassa heinäkuussa ja tulokset oli puhtaat. joten sen osalta pitäis olla kaikki ok.
ap
[quote author="Vierailija" time="16.09.2015 klo 09:02"]sitä tässä pähkäilen onko oma kierto lähtenyt käyntiin vai ei... kuukautisia ei ainakaan vielä näy.. tänään kp30. raskaus vai pillereiden aiheuttamaa?
ap
[/quote]
Todennäköisesti pillerien aiheuttamaa. Kun purkkihormonit loppuvat kenties vuosien jälkeen elimistöltä kyllä kestää palauttaa luonnollista kiertoa joten ole kärsivällinen. Raskautumiseen voi mennä hyvin vuosikin joten sitä kärsivällisyyttä tarvitaan vielä kierron palauduttuakin.
Söin pillereitä 1,5-vuotta jos nyt sillä on mitään merkitystä...
ap
Mulla tuli seuraavat kk vasta puolen vuoden päästä, keltarauhashormonilla avustettuna... Raskaaksi tulin reilun vuoden päästä. Tämän jälkeen en enää pillereihin ole koskenut, ja kaksi muuta raskautta alkoivat nopeasti.
Oho kyllä on pitkä aika odottaa kuukautisia.. etenkin jos on toiveissa raskaus..
Mulla oli myös pillereillä samanmoinen kierto, jätin pois kesäkuun lopussa, jonka jälkeen kierto ollut 32-35 päivää. Eli olin "onnekas" oma hormonitoiminta käynnistyi itsestään. Sitä kuukauden taukoa ei kai enää suositella, käsittääkseni hedelmällisin aika on heti pillerien lopettamisen jälkeen, jatkuen kahdeksan seuraavaa kuukautta. ( olettaen tietysti, että kierto lähtee käyntiin).
Lähinnä sitä vielä tuli mieleen että, onko tarvetta vielä uusia raskaustesti mikäli kuukautisia ei näy? Ja jos niin missä vaiheessa? kp29 siis tehty testi joka negatiivinen..
Entä missä vaiheessa voi olla yhteydessä lääkäriin jos alkaa näyttää siltä ettei niitä kuukautisia kuulu. Olen kuullut että jotku on saanut keltarauhashormonia kuukautiskierron kännistymiseen. Koska niitä voi saada onko joku aika mitä pitää ensin odotella?