Yksin asuvat! Paljon rahaa ruokaan?
Paljonko teillä yksin asuvilla menee viikossa ruokaan rahaa? Onko mielestäsi paljon vai vähän? Olisiko jotain mistä voisit mielestäsi säästää suht helpostikin?
Itselläni menee n. 70e viikossa. Juon aika paljon limonadia, sen lopettamisella säästäisin ehkä 14e viikossa. Huh nyt kun tuon kirjoitti ylös... Melkeinpä 60euroa limonaadiin kuukaudessa :D tällä hetkellä talouteni onneksi kestää sen, hah.
Kommentit (11)
0-10 euroa viikossa, en käy kaupassa joka viikko.
Liikaa, noin 400 kuussa. Tosin tuohon summaan sisältyy myös taloustavarat, kosmetiikkaa jne. mitä ruokakaupasta ostan.
N. 200e menee kaikkiin ruokiin ja hygieniatarvikkeisiin kuukaudessa.
meitä on taloudessa minä jakaksi lasta ja ruokaan ja välttämättömiin hygieniatarvikkeisiin menee 250 euroa kuukaudessa .Käytän kaikki tarjoukset hyväkseni ja meillä on kasvimaa jaesim mehuja en osta teen mehut itse tänä vuonna teen mehua 150 litraa marjoja . tupakkaa en polta ja alkoholia en osta juon kyllä alkoholia mutta teeb itse omenasiideriä omenat tulevat omasta pihasta
Ruokaan mennee noin 5 - 15euroa viikossa, vähemmälläkin pärjää. Olen kasvissyöjä, joten lihaa ja maitoa/rahkoja en käytä, juustoa kyllä. Limskaa tai mehua en tykkää juoda, joten siinäkin tulee säästöä. Leipä, juusto, vihannekset yms., kahvi, tee, sekä peruselintarvikkeet (riisit, pastat, muusit), herkkujakin. Kahvia juon aamulla kupin, teetä useamman päivän mittaan, en käytä sokeria tai hunajaa.
meillä on myös kaksi pakastinta ja nyt syksyllä pakastan marjoja 200 litraa olen myös pakastanut uusia perunoita 30 kiloa perunat ovat itse kasvattamiani .Teen myösitse kaikki hillot ja esim tillit ,persiljat ,lehtipersiljat ja lehtisellerit pakastan nämäkin ovat itse kasvattamiani , pakastan myöskurpistasosetta ja kurpistsasuikaleita ja koska kasvatan myös porkkanoita niin pakastan niitäkin keitän ne ensin ja soseutan ja talvella teemme niistä kasvissosekeittoa ja muutan viikon päästä pinaattisatoni valmistuu keitän ensin pinaatit ja sososeutan ne ja pakastan ja talvella teemme esim pinaattilettuja ja keittoa
lisäki kun on hyvin pakastintilaa niin pakastan sieniä jos niitä löytyy hyvin pakastan kanttarellejä , suppilovahveroita ja herkkutatteja ja tietenkin myös suolaan sieniä . Olemme aika omavaraisia mutta pakko myöntää että paljon työtä tässä on
mutta esim kalan ostan kaupasta tosin pitäisi alkaa kalastaa kun asun seudulla jossa on hyvät kalastusmahdollisuudet
Kestääkö sun taloutes hammaslääkärin?