Miksi naapuri imuroi koko ajan
Eilen imuroi varmaan viisi kertaa, tänään jo kolmas kerta menossa, eikä mitään lyhyitä "otanpa noi muruset tosta pois", vaan 20-30 minuuttia jyystää menemään kerralla. Mitä ihmettä?
Kommentit (29)
Siivoaa kirjahyllyjä, hioo ja pesee seiniä maalausta varten, raivaa rojukasoja yms.
Naapuri on varmaan mamu olet rassiti, kun tommosta valitat.
Meillä joku naapuri pesee pyykkiä ihan koko ajan, joskus joulun jaa uudenvuoden aikaan kuuntelin sitä linkoamisääntä päivätolkulla ja ihmettelin, että kenellä voi olla noin paljon pyykkiä..
meillä pestään pyykkiä 3-4 koneellista/ päivä.
Sillä on koira, jolla on karvanlähtöaika?
Meillä naapuri leikkasi ruohoa ja haravoi. Oikeesti, se haravointi koko ajan, ja jokaisen ruohonleikkuun jälkeen, oli rasittavaa katseltavaa (tuli varmaan syyllisyys, kun oma piha rehoittaa). Nyt asuntoon muutti uudet naapurit, jotka leikkaavat ruohoa harvakseltaan, koskaan en ole vielä nähnyt heidän haravoivan - ja nurmikko on paljon paremmassa kunnossa.
Mä ihmettelin kanssa edrllistä yläkerran naapuria, joka imuroi monta kertaa päivässä ja pitkiä aikoja. Hänellä kyllä oli kaksi pitkäkarvaista koiraa, mutta luulisi silti vaikka kerran päivässä riittävän? Mulla on kanssa koira, mutta karkeakarvainen, josra ei niin paljon karvaa lähde ja imuroin jokatoinen päivä.
[quote author="Vierailija" time="14.08.2015 klo 11:34"]
meillä pestään pyykkiä 3-4 koneellista/ päivä.
[/quote]
Oletko vastaanottokeskuksen työntekijä?
Voitko pyytää että tulisivat huoltoyhtiöstä tarkistamaan? Naapurisi saattaa olla järkkynyt jostain ja oireilee pakonomaisella siivoamisella. Tilanne kannattaa tarkistaa
Tulee mieleen jos naapurillasi on lapsikatras joka sotkee? Tosin minä en jaksa imuroida joka päivä kun kohta on kuitenkin yhtä sekaista.
Jotkut ihmiset arvostavat siisteyttä ja puhtautta.
Nyt se imuroi neljättä kertaa. En tunne naapuria, mutta en kyllä oikeasti keksi mitään syytä miksi pitää noin usein ja noin pitkään imuroida. Eikä ole mitään remontin ääniä tms., eikä koiria, eikä lapsia.
itse hankin ilmastointilaitteen josta lähtee suunnilleen sama ääni kuin imurista ja naapuri tuli lopulta kyselemään miksi imuroin koko ajan :D
Tarkoitatkohan mua? Mä imuroin tänään. Välissä huomasin, että pyykit oli tullu valmiiksi, ripustin ne nopsaan ja jatkoin imuroimista. Makkaria imuroidessa petasin välissä sängyn ja vein osan petivaatteista tuulettumaan, ja sitten taas imuri takaisin päälle. Silti luokittelen tämän vain yhdeksi imuroimiskerraksi, en kolmeksi. Vai olikohan näitä kertoja sittenkin neljä..
Muuten tulee mieleen remontoiminen, huonekalujen uudelleen järjesteleminen yms.
Vaikka olisi koiria, niin ei imuroida monta kertaa päivässä. Itse imuroin kerran viikossa koirakodissa ja vieraiden tullessa sitten pikaimurointi tämän lisäksi (riippuu vähän vieraista, teenkö senkään)
Ei ole asiallista kerrostalossa asumista tuollainen ja kuten täällä jo veikattiinkin, niin jonkinasteinen mielenterveysongelma nyt kyseessä.
[quote author="Vierailija" time="14.08.2015 klo 11:34"]
meillä pestään pyykkiä 3-4 koneellista/ päivä.
[/quote]
Miten ihmeessä saat noin paljon pyykkiä? Olen työskennellyt 12 paikkaisessa dementiakodissa, jossa pestiin 2koneellistä päivässä (sisältäen vaatteiden lisäksi paljon pyyhkeitä, pikkupyyhkeitä, siivoustekstiilejä, lakanoita, ruokalappuja ja istuimien pissasuojia sekä välillä esim. peittoja). 10kg:n pesukone.
[quote author="Vierailija" time="14.08.2015 klo 11:46"]
Jotkut ihmiset arvostavat siisteyttä ja puhtautta.
[/quote]
Eikö mene vähän yliarvostuksen puolelle, jos useita kertoja imuroi päivässä?
Mä imurion joka päivä yhden huoneen, koska en jaksa kerralla imuroida koko taloa. En siis laiskuudesta, vaan paikat eivät enää kestä. Jokainen huone tulee siis siivottua kerran viikossa. Imuri on toki äänekäs ja saattaa kuulua reilusti naapureihin, mutta mitäs helvettiä se niille kuuluu, vaikka kuuluu. Ei kiinnosta mitä muut ajattelevat tekemisistäni.
Tulee mieleen että naapurilla on paljon sotkevia eläimiä?