Tuleeko sota?
Pelottaa ja ahdistaa. Itse kyllä tajuan paeta aikaisin ja selviän metsässä ja luonnossa helposti. Mutta pelottaa perheen puolesta.
Kommentit (89)
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:16"]
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:04"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 20:51"] Pelottaa ja ahdistaa. Itse kyllä tajuan paeta aikaisin ja selviän metsässä ja luonnossa helposti. Mutta pelottaa perheen puolesta. [/quote]Kannattaisiko puhua lääkärille noista mielenterveysongelmista? [/quote] Meinaatko, että tässä tilanteessa on mielenterveysongelmaista pelätä sodan syttymistä? Oletko yhtään uutisia seurannut? Onko puolustusvoimien johdolla mielenterveysongelmia, kun pelkäävät Putinin suunnittelevan Ahvenanmaan valtausta?
[/quote]Mielenvikaiset voisivat sitten laittaa jotain linkkejä fantasioidensa tueksi.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:00"]Miksi pakenet sotaa metsään? Millä siellä elät vuosia tai. edes kuukausia?
Toiset siis joutuu puolustamaan ja pitämään yhteiskuntaa pystyssä, kun ap piileksii metsässä.
[/quote]
Ei mua ainakaan pätkääkään kiinnostais mikään yhteiskunnan pyöritys, lähtisin samantien jaloista pois miehen vanhempien luo ulkomaille. Ei mun elämäntehtävä ole mitään Suomea pystyssä pitää.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:37"]Ei ennen talvisotaa uskottu sodan tulevan. Uskottiin Kansainliiton estävän sodat kokonaan. Enkun pääministerinlausui kuuluisassa puheessaan, että.ei maailma ole niin hullu, että ajautuisi sotaan.
[/quote]
No ei silti ole tulossa sotaa. Idiootti.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:45"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:02"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:00"]Miksi pakenet sotaa metsään? Millä siellä elät vuosia tai. edes kuukausia?
Toiset siis joutuu puolustamaan ja pitämään yhteiskuntaa pystyssä, kun ap piileksii metsässä.
[/quote]
Nainen olen, joten saan tehdä niinkuin haluan.
[/quote]
Naisilla on myös velvollisuus maanpuolustukseen. Ei tietenkään rintamalle pistetä kuin armeijan käyneet. Naiset hoitaa kotimaan asioita ja mm. sotasairaalat.
[/quote]
Olen nainen ja saan tehdä mitä haluan, eli poistua maasta tai nukkua himassa. Luuletko et jos on sota niin poliisit tulee repimään mut ylös sängystä sairaalaan? Ei. Niillä on muuta tekemistä.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:19"]Kyllä ne velvollisuudet sodan poikkeuslain nojalla koskee jokaista 16 ikävuotta täyttänyttä, sukupuolesta riippumatta. Sitä nuoremmilla sensijaan on oppivelvollisuus. Ja kyllä, koulut toimii sodan aikanakin, omalla tavallaan.
[/quote]
Ei niitä silti tarvitse noudattaa. Ketä kiinnostaa?
Ei meillä ole mitään hätää rajanaapurien kanssa, neekereiden kassa tässä sota tulee ennemmin tai myöhemmin niin se vaan on.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 00:06"]Ei meillä ole mitään hätää rajanaapurien kanssa, neekereiden kassa tässä sota tulee ennemmin tai myöhemmin niin se vaan on.
[/quote]
Onko Saksassa, Briteissä tai Hollannissa sota tulossa rotujen välille? Ei todellakaan vaikka näissä maissa on tajuttomasti maahanmuuttajia. Edes apartheidin aikaan tai jenkeissä ei ole sotaa tullut tai tulossa vaikka kymmenkunta prosenttia väestöstä on mustaa/latinoa.
Aivoja saa käyttää.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:41"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:31"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:19"]
Luuletteko, että vuonna 1937 oli sen ihmeempiä merkkejä sodan lähestymisestä kuin nyt? Ihmisten typeryys ja nykyisen elämän itsestäänselvyytenä pitäminen vaikuttaa enemmän hullulta kuin mikään muu.
[/quote]
Vähänpä sinäkään historiaa tunnet.
[/quote]
Juu, sovitaan että todella vähän. :) Hitler oli tuolloin "vain" uudelleenmiehittänyt Reininmaan ja aloittanut hurjan varustautumiskampanjan. Lännessä varauduttiin "kaiken varalta" ihan samalla lailla kuin nyt, mutta Hitlerin kanssa haluttiin ylläpitää keskusteluyhteys. Vielä sudeettialueidenkin kohdalla uskottiin (tai haluttiin uskoa), että Hitler pitää sanansa, vaikkei tällaisen olettamuksen tueksi ollut esittää yhtään mitään. Monet varoittelivat, että Hitler haluaa palauttaa Saksan menneen mahdin keinolla millä hyvänsä, mutta herra itse vakuutteli kovasti rauhantahtoaan. Suomessa ei armeijaan satsattu, ja sitä vaativat leimattiin vainoharhaisiksi sotakiihkoilijoiksi, myös eräs Mannerheim. Kyllä tämä kaikki aika tutulta kuulostaa. Kerropas sinä nyt oma näkemyksesi ja jaa häikäisevä tuntemuksesi historiasta.
[/quote] NL teki Suomen kanssa hyökkäämättömyyssopimuksen ( kuten muidenkin maiden kanssa). NL hyökkäsi kaikkiin niihin maihin. NL oli Saksan kanssa se toinen 2 maailmansodan aloittajamaa.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 00:01"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:37"]Ei ennen talvisotaa uskottu sodan tulevan. Uskottiin Kansainliiton estävän sodat kokonaan. Enkun pääministerinlausui kuuluisassa puheessaan, että.ei maailma ole niin hullu, että ajautuisi sotaan.
[/quote]
No ei silti ole tulossa sotaa. Idiootti.
[/quote]
Sinähän sen tiiät!!Toivottavasti et joudu pettymään!
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 00:17"][quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 00:01"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:37"]Ei ennen talvisotaa uskottu sodan tulevan. Uskottiin Kansainliiton estävän sodat kokonaan. Enkun pääministerinlausui kuuluisassa puheessaan, että.ei maailma ole niin hullu, että ajautuisi sotaan.
[/quote]
No ei silti ole tulossa sotaa. Idiootti.
[/quote]
Sinähän sen tiiät!!Toivottavasti et joudu pettymään!
[/quote]
Tiiän tiiän. Ja vaikka tulisi niin otan vaan hatkat, huone odottaa toisessa maassa.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:05"]
Enemmän aihetta pelätä jatkuvaa maahanmuuttoa ja sitä uskaltaako enää mennä ikeaan
[/quote]Tällaiselle yh-äipälle Ikeaan meno on kaikkein pelottavilta. Siellähän voi olla Vanhanen iskemässä ja kutsumassa uuniperunoille.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:26"]
Monet profeetat on nähneet, että sota alkaa nyt syksyllä 2015. Venäjä miehittää Ahvenanmaan, Lapin sekä ns. Vanhan Suomen alueen.
[/quote]Onko näin, että tarkan vuosiluvun osaavat sanoa?
Tuetaan Ukrainaa, he tarvitsevat apua!
Tämän rahaston kautta organisoidaan vapaaehtoisapua Ukrainaan. Kiireellisin avuntarve on sotilaille sotilastarvikkeita (ei-tappavia), lääkkeitä, ruokaa ja vaatteita.
Vapaaehtoiset voivat auttaa myös levittämällä tietoa Ukrainan tilanteesta. Ukrainaan tarvitaan varoja sairaaloille (leikkaukset, proteesit, lääkkeet, sairaalatarvikkeet) ja avustusta kaatuneiden omaisille.
Ukrainian Freedom Fund is an NGO set up and registered in Kyiv in April 2014 by several Ukrainian and foreign entrepreneurs in response to the Russian invasion in Crimea and Donbas.
Our mission is to help create a free, independent and democratic Ukraine where Ukrainians and people of other nationalities will have the right to freely associate and express their will in an open civil society free from corruption. UFF mission is being achieved through the collection of donations from people all over the world who care about the development of free Ukraine and the preservation of human dignity.
Ukrainian Freedom Fund activities are officially endorsed by the National Security and Defence Council of Ukraine (NSDC), the National Guard of Ukraine as well as the EU-Ukraine Business Council, U.S.-Ukraine Business Council, European Business Association and by many other esteemed organizations.
All financial activities of Ukrainian Freedom Fund are verified by auditing company PricewaterhouseCoopers in accordance with international standards.
Monessa suhteessa ulkoisesti tilanne näyttää samanlaiselta kuin ennen II maailmansotaa. Ero on vaan se, että Hitler mielipuolena voimansa tunnossa liitti alueita Saksaan ja varmisteli selustaansa (Molotov-Ribbentrop ja muuta pientä ennen sotaa ja sodan aikana, mm. Slovakialle (vasallivaltio)itsenäisyys). Pikku horo taas liittää alueita Neuvos..., kröhöm, Venäjään heikkoutensa tunnossa, eikä varmistele mitään (joitain heikkoja kahdenkeskeisiä talousneuvotteluja on, mutta kukaan ei tue tai suhtaudu neutraalisti pikku horon väkivaltapolitiikkaan). Pikku horo pelkää kovasti, että häntä syytetään asemansa väärinkäytöstä presidenttiyden jälkeen (ja syytä onkin, ja paljon), joten hän turvautuu väkivaltaan naapureitaan vastaan. Laskelmointi on kuitenkin mennyt pieleen, sillä nykyaikana sotahullua valtiota ei hyvällä katsota. Se, että pikku horo on laskelmoinut väärin taas johtuu siitä, että Neukuissa elettiin peitto pään päällä ja propagoitiin massiivisesti omasta mahtavuudesta. Todellisuudessa jättiläisellä on savijalat.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:04"]
Ei nainen saa tehdä, mitä haluaa. Kaikille tulee sota-aikana velvoitteita. Molemmille perheenäitimummoilleni määrättiin aikoinaan kotirintamahommia. Toiselle lottahommia ja toiselle tuli pimennysvalvonta.
[/quote]
Pimennysvalvonnan hoitaa kyllä miehet nykypäivänä. Siellä voi olla innokkaita kosijoita ulkona.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 21:04"][quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 20:51"]
Pelottaa ja ahdistaa. Itse kyllä tajuan paeta aikaisin ja selviän metsässä ja luonnossa helposti. Mutta pelottaa perheen puolesta.
[/quote]Kannattaisiko puhua lääkärille noista mielenterveysongelmista?
[/quote]
Ennemmin kannattaisi puhua, jos ei se ajatus olemassaolevilla faktoilla koskaan kävisi mielessä
kuka nyt oikeasti jäis suomeen jos sota syttyis? ja kyllä välinpitämätön olenkin ei kiinnosta srn jälkeen vittuakaan miten Suomen käy
Ennen oli ennen ja nyt on nyt :)