Ylipainoiset.. Jos porukassa jossa olet mukana, puhutaan ylipainosta,
Kommentit (25)
No hyvä :) Mulle tulee olo että kaikki ajattelee just silloin mua, mutta kukaan ei kehtaa katsoa minuun päin.. ap
Miksi tulisi? Ai niin, minulla onkin itsevarmuutta tilanteessa kuin tilanteessa. Sinulla sitä ei näytä olevan...
Tulee. Yritän mennä mahdollisimman pieneksi(mikä on tietenkin mahdotonta) ettei vain kukaan sano minulle mitään. Aikuinen olen, mutta ylipainoni on asia, mistä ei puhuta.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 19:50"]
No hyvä :) Mulle tulee olo että kaikki ajattelee just silloin mua, mutta kukaan ei kehtaa katsoa minuun päin.. ap
[/quote]
Kyllähän ne varmasti ajattelee myös sua siinä, vaikka et ole varsinaisesti se syy, miksi aiheesta puhutaan. Ei tietenkään helposti kehtaa katsoa, sehän riippuu paljon siitä, miten itse käyttäydyt siinä tilanteessa ja mitä itse puhut.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 19:52"]
Miksi tulisi? Ai niin, minulla onkin itsevarmuutta tilanteessa kuin tilanteessa. Sinulla sitä ei näytä olevan...
[/quote]
Ei olekaan.
Minun mielestä ylipaino ei saisi olla normaali asia.
Lihavana seurassa vatuttaa sellaset iik oon lihonu kolme kiloa, sanoja joku 60 kiloinen hoikkis...
Enpä jaksa nolostua tommosesta.
Silloin kiehahtaa täysin jos lähes anorektisissa mitoissa oleva ihminen alkaa "puristelemaan" "vatsamakkroitaan" ja samaa aikaa vinkuu "Siis ai kauhee ku mä oon ihan kamala läskipunkero! Mun kyl pitäs laihduttaa muutama kilo, ku oon näin läski."
Ei tule. Sanon aina että "niinku esim minä" ja kaikki valehtelevat "ethän ole" ja puheenaihe muuttuu nopeasti vaikka aihe ei minua haittaisi.
Kyllä mua vähän nolottaa, mutta toisaalta vielä kymmenen kertaa enemmän nolottaisi jos huomaisin että aihetta vältellään minun seurassani.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 19:58"]
Ei tule. Sanon aina että "niinku esim minä" ja kaikki valehtelevat "ethän ole" ja puheenaihe muuttuu nopeasti vaikka aihe ei minua haittaisi.
[/quote]
Okei, et taida sitten mikään ihmeen lihava olla, jos keskustelu tuollaiseen päättyy.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 20:03"][quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 19:58"]
Ei tule. Sanon aina että "niinku esim minä" ja kaikki valehtelevat "ethän ole" ja puheenaihe muuttuu nopeasti vaikka aihe ei minua haittaisi.
[/quote]
Okei, et taida sitten mikään ihmeen lihava olla, jos keskustelu tuollaiseen päättyy.
[/quote]
166 pitkä ja painoa 95kg. Enkö ole kovin lihava?
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 19:53"]Tulee. Yritän mennä mahdollisimman pieneksi(mikä on tietenkin mahdotonta) ettei vain kukaan sano minulle mitään. Aikuinen olen, mutta ylipainoni on asia, mistä ei puhuta.
[/quote] Mun ystäväpiirissä taas puhutaan paljonkin. Tuetaan, autetaan ja kannustetaan. Välillä liikutaan yhdessä tukena toiselle.
Ylipainoa vihataan, halveksitaan, pelätään aivan taatusti erittäin paljon. On paska puhetta väittää että kukaan saisi olla "rauhassa" lihava.
Kuitenkin vaikka ylipainoiset saavat halveksuntaa osakseen ja heidät laitetaan häpeämään itseään, ei ylipainoisuus ole tippaakaan vähentynyt.
Eli se ei auta vaikka kuinka tuomittaisiin ylipainoisuus jossain valtion virallisessa lakikirjassa.
Ylipainon syyt ovat pikkuisen monimutkaisemmat kuin joku kenellä asiasta ei mitään omaa kokemusta ole, kuvittelee yksinkertaisessa päässään.
On totta kai olemassa paljonkin ihmisiä jotka pystyvät laihtumaan lisäämällä liikuntaa tai jättämällä jonkun ruoka-aineen pois. Kaikilla asia ei kuitenkaan ole niin yksinkertainen.
Todellakin tulee nolo olo. :/ Yleensä pyrin häipymään tilanteesta mahdollisimman nopeasti tai vaihdan puheenaihetta.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 20:01"]vanhemmat kuitenkin mamuja joten maahanmuuttotaustainen olisi oikeampi termi mutta hyssytellään jatkossa näitä joukkoraiskauksia kun ne nykyään kuuluvat suomalaiseen kulttuuriin, niin se vaan kulttuuri rikastuu
[/quote]
Jep jep.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 20:05"]
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 20:03"][quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 19:58"] Ei tule. Sanon aina että "niinku esim minä" ja kaikki valehtelevat "ethän ole" ja puheenaihe muuttuu nopeasti vaikka aihe ei minua haittaisi. [/quote] Okei, et taida sitten mikään ihmeen lihava olla, jos keskustelu tuollaiseen päättyy. [/quote] 166 pitkä ja painoa 95kg. Enkö ole kovin lihava?
[/quote]
Olet kyllä melko lihava. Aika noloa ystäviltäsi sanoa ettet olisi. Mä varmaan alkaisin nauraa räkäisesti jos joku väittäisi etten ole lihava tuollaisessa tilanteessa.
Jos seurassani puhutaan halveksuvaan sävyyn ylipainosta tai ylipainoisista, tunnen myötähäpeää, en häpeää. Sellainen puhe on loukkaavaa, eritoten jos seurassa on ylipainoisia, kuten minä. Ja vaikkei olisikaan. Se on erittäin huonoa käytöstä ja laskee heti silmissäni puhujan pisteitä. Samoin kuin mistä tahansa ihmisryhmästä tai ihmisestä halventavasti puhuminen.
Ei tuu. :)