Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

onko omakotitalossa paljon työtä?

Vierailija
03.03.2022 |

minkä ikäinen ja kokoinen talo ja tontti, mitä kaikkea?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu tietysti erittäin paljon talosta.

Vierailija
2/5 |
03.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä aika vähän. Fiksusti suunniteltu. Jopa lumitöitä on tosi vähän koska sisääntulo ja autokatokset on suunniteltu hyvin. Tasaisella tontilla robotti leikkaa nykyään nurmikonkin. Mies leikkaa puut ja pensaat koska tykkää siitä. Huollot teetetään ammattilaisilla. Kivitalo 2000-luvun alkupuolelta, oma tontti 2,5 km päässä keskikokoisen kaupungin torista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippu talosta, mutta onhan niitä pihahommia, jos puulämmitys niin niitä joutuu vellomaan. Talvella lumen kolausta ja kesällä ruohonleikkaus.

Vierailija
4/5 |
03.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu talosta, pihasta ja siitä mitä itse haluaa. Me ostimme vanhan, mutta hyväkuntoisen talon. Pintaremontin ja keittiörempan teimme ennen kuin muutimme taloon. Ei päde meidän rintamamiestalossa se, että remontti ei ole koskaan valmis, lattialistat puuttuu jne. Eteisen seinät on ollut suunnitelmissa maalata, mutta ei sillä kiire ole. Ei ole mikään ns. pakollinen remppa. Siivoamista on tietysti enemmän kuin rivarikolmiossa, mutta omakotitalo on unelma. Inhoan kerrostalossa asumista ja rivari oli vain vähän pienempi paha.

Pihaan emme ole ole paljon istuttaneet koska tässä oli jo valmis vanha puutarha. Yksi kirsikkapuu on kaadettu kun alkoi nojaamaan niin paljon taloa kohti. Nurmikonleikkuu on toki kesäisin, marjojen poiminta ja rikkaruohojen kitkeminen. Ei kuitenkaan mitenkään älyttömästi hommaa. Talvisin on lumityöt, mutta naapuri usein lykkii traktorilla suurimman osan pihasta.

Jotkut väittää, että omakotitalossa on koko ajan jotakin tekemistä. No ei ole jos ei sitä keksimällä keksi. Ihan hyvin ehtii löhötä sohvalla ja katso telkkaria, käydä urheilemassa, matkustella jne.

Vierailija
5/5 |
03.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

1960 - luvulla rakennettu puutalo. 1200 tontti.

Isoimmat erot kerrostaloon:

Ruoho pitää leikata ja lumet luoda. Nuohooja tilata, öljyä tilata, puhdistaa rännit ja hoitaa pihaa.

Itse täytyy pitää huolta, että talo on kunnossa: muistaa milloin on maalattu, vaihtaa venttiilit, huollattaa öljykattila, tarkastella rakenteita, vahtia ilmanvaihtoa, tarkistaa kattoa, huomata jos viemärit ei vedä, katsoa ettei mikään vuoda jne.

Sinällään ei ole mikään työleiri, mutta pitää osata katsoa talon kuntoa tai tilata joku katsomaan. Kun ongelmia ilmenee, pitää olla rahaa tai osaamista korjata ne.

Samalla tavalla ongelmia voi toki tulla kerrostaloissakin, silloin myös on usein kalliimpaa. Meille arvio putkiremontista on 10 000€, kun kaverin kerrostalossa 1000€/neliö. Meidän ei myöskään tarvitse tehdä samalla kokonaan kylppäriremonttia, jos ei haluta, koska tehtiin se viimeksi itse (5vuotta sitten) ja varauduttiin asiaan jättämällä putkilinjan kohdalle lattiaan erillinen luukku, eli tarvitsee purkaa vain se yksi lyhyt seinä ja pöntön takaa poistamalla luukku. Seinälaatatkin on varastossa odottamassa. Toki kylppäri näyttää pöntön takaa nyt hieman tyhmältä, mutta säästyy paljon aikaa ja vaivaa putkiremontissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän neljä