Korin virkkaus?
Epätoivoisesti olen etsinyt tietyn kokoisia koreja... Mutta kun ei löydy niin pitää sitten itse tehdä ne. Virkatut korit ovat kivan näköisiä ja sopivan jämäköitä tarpeisiini, pulma on että en ole virkannut 20 vuoteen.... no ketjusilmukat onnistuu ja netistä löytyy ohjeita. Mutta mikä on paras materiaali jämäkkään koriin. "matonkuteet" vai paperinarun kaltainen. Paljonko yhden korin menekki, koko 30 x 50 x 15 cm. Mistä lankaa kannattaa ostaa? ja kuinkahan kalliiksi yksi kori tulee (koreja pitää tehdä 4 kpl).
Kommentit (5)
Matonkudetta. Suositan opetteleen pylväiden virkkauksen. Sillä tulee ainakin mulla ihan hyviä. :)
Mulla näkyy menneen 30x30x15 cm koriin 449g lankaa. Virkkaus vie aika paljon materiaalia niin varmaan sulla menee yli puoli kiloa.
Osta ontelokudetta, on kalliimpaa kuin matonkude, mutta lopputulos tasaisempi. Jos ostat esim. Taito-shopista niin osaavat kyllä neuvoa menekissä
Kannattaa myös kokeilla virkkausta esim. pyykkinarun ympärille, siitä tulee lisää tukevuutta rakenteeseen. Mutta ilmankin pärjää.
Isoihin koreihin varmaan kannattaa käyttää matonkudetta tmv paksua materiaalia.
Pienen korin tein virkkamalla ihan villalangasta (Nalle tms) ja tuli tosi jämäkkä. Toki ei ehkä isoihin sovellu villalanka, en tiedä.
Hinnoistakaan en osaa sanoa. Olen joskus meinannut ostaa matonkudetta ja hintana oli n. 15e/kg. Tästä jo aikaa..