Parhaat tuplavaunut
Lapsille tulossa ikäeroa siis reilu vuosi, mielellään vierekkäin istuttavat paikat. Suosituksia, kokemuksia?
Kommentit (6)
Bugaboon Donkeyt olivat ihanat, kevyet ja ketterät!
Easy walker! Isot kääntyvät pyörät, napakat, helposti kokoon taittuvat...
No meillä ei ole vierekkäiset paikat, mutta pakko kehua kun on niin hyvät muuten. Eli baby jogger city select. Parasta näissä on se, että ne saa autoon pakattua niin että eivät vie paljon tilaa. Meillä on neljä lasta ja 7 paikkainen auto. Silti saadaan helposti esim. viikonlopun tavarat, ruoat ja rattaat autoon mukaan.
Ja ovat käytännölliset kun ovat niin muunneltavissa. Lapset myös tykkäävät olla vastakkain ja katsella toisiaan. Se vaunukoppa ei ollut niin kätevä ja otinkin tavallisen istuimen käyttöön kun vauva oli puolivuotias. Vähän epäilytti istuimen kuppimallisuus vauvan kanssa, mutta hyvin näyttää viihtyvän ja nukkuvan istuimessa. Miinusta tulee siitä, että rattaissa ei ole mitään suojapeittoa. Lämpöpussit meillä on, mutta ne on ainakin näin kesällä liian kuumat. Makuupussia olen käyttänyt ja nyt tarvii varmaan tehdä siihen reijät turvavöitä varten kun vauva alkaa olla niin liikkuvainen.
Riippuu jälleen varmaan siitä missä asutte. Jos kaupungissa ja liikutte julkisilla paljon, pyöritte kaupungilla jne niin silloin kapeus on aika ykkös asia.
Meillä oli tällä perusteella Mountain Buggy duett jotka ovat hyökkäysvaunu tyylisten yksösten rattaiden levyiset.
Bugaboon tuplat on kivat mutta todella leveät tuplana. Siksi en ottanut niitä meille vaikka yksösten rattaina olivat Cameleonit. Meillä oli molemmat lapset kotihoidossa. Jos laittaa isomman päiväkotiin niin Bugaboo Donkeyssa on se hyvä puoli että ne saa kavennetua yhden rattaiksi vaikka pk n pihalla ( jos istuimen voi jättää sinne)
Duetissa miinusta epäkätevä selkänojan säätö. Ja jos lapset ovat isokokoisia ovat kapeudestaan johtuen aika pienet. Itse olin niihin ihan äärityytyväinen, mahduin jopa vanhojen talojen hisseihin ja kaupassa ei tarvinnut miettiä miltä kassalta pääsee kulkemaan. Ja meillä lapset kyllä mahtuivat ihan hyvin niin kauan kun tarvittiin, luovuin niistä kun esikoinen oli n kolme.
Asutaan periaatteessa kaupungissa (oma auto käytössä yleensä, mutta kaupungilla kaupoilla ym. Kierrellään paljon ja siksi esim. vaunujen kapeus ja kääntyvät etupyörät olisi plussaa), mutta toisaalta asutaan kuitenkin maalaisaluetta lähettyvillä. Eli kuljetaan myös paljon metsäpolkuja ja ei todellakaan aina ole tiet aurattuina, siksi taasen isot pyörät ja etupyörien lukittavuus olisi plussaa. Kiikunkaakun asumisen suhteen siis vaunuhomma. Plus sekin vielä, että asutaan hissittömässä kerrostalossa, ja toisaalta taasen ollaan ostamassa rivi/omakotitaloa, mutta epävarmaa ehditäänkö ennen vauvan syntymää. On tämä hankalaa!
Kiitos kaikille vastauksista, pitää vielä tutkia ehdottamianne vaunuja paremmin! Mielelläni lukisin myös lisää mielipiteitä aiheesta :)
Ap