Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko oikein antaa kissa pois tässä tilanteessa?

Vierailija
20.07.2015 |

Minulla oli ennestään tämä 4v kissani jonka kaveriksi otin 2v sitten pentukissan löytöeläintalolta. Kissat eivät alusta alkaen tulleet erityisen hyvin toimeen, mutta olin lukenut että saattaa kestää kauan että kissat hyväksyvät toisensa, joten olen seuraillut tilannetta nyt 2v mutta se on vain pahentunut. Eli, aluksi tämä vanhempi kissani murisi silloin tällöin tulokkalle, mutta nykyisin murinaa on käytännössä jatkuvasti ilman selkeää syytä. Jos tämä "tulokas" vaikka vaan kulkee ohitse, saattaa kuulua murinaa. Nykyisin on vielä alkanut etutassulla läppäisemään tätä nuorempaa kuten tehostaakseen murinaa?

Nuorempi ei murise tai muutenkaan ainakaan minun silmiini provosoi vanhempaa kissaani (tietysti kissojen keskinäinen elekieli on hienovaraista etten ehkä ole kaikkea huomannut). Olen siis miettinyt, että veisin 2 vuotiaan kissan takaisin löytöeläintalolle, sillä en oikein usko että kummankaan elämä on mielekästä toisen kokoajan muristessa ja sitten taas nuorempi varmaan kokee ettei ole hyväksytty omassa kodissaan? Luulen että ainakin vanhempi kissani on jo hyvin stressaantunut kun tuolla tavalla jatkuvasti murisee ja myöskin nuorempi varmaan on ahdistunut kun jatkuvasti muristaan ja välillä läpsitään tassulla ilman syytä.

Pitäiskö vaan hyväksyä tää tilanne vaikka selvästi ei oo kaikki ok näiden välillä vai oisko sitte parempi vaihtoehto antaa nuori kissa takaisin. Mitä itse tekisitte?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
20.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse koittaisin joltain tutuilta ensin kysellä haluaisivatko ottaa kissan, koska kissalle olisi paljon mielekkäämpää ja stressittömämpää asua oikeassa kodissa, kuin löytöeläintalolla. Mutta siis kyllä, itse ainakin luopuisin toisesta kissasta, jos yhteiselo on jatkuvaa stressiä ja nahistelua.

Vierailija
2/4 |
20.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikö tullut asia mieleen ennekuin kissan otit vai oletko taas provo? yleensä eläimet sopeutuvat toisiinsa ja sopeutuvat ja selvittävät välinsä kunhan omistaja ei puutu tilanteeseen liikaa..olettaen että elintilaa on tarpeeksi molemmille

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
20.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

kissan luovutus- sopimuksessa luki, että kissaa ei saa myydä/antaa eteenpäin vaan jos haluaa luopua kissasta, se on palautettava löytöeläintalolle.

Vierailija
4/4 |
20.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.07.2015 klo 18:14"]

kissan luovutus- sopimuksessa luki, että kissaa ei saa myydä/antaa eteenpäin vaan jos haluaa luopua kissasta, se on palautettava löytöeläintalolle.

[/quote]

Pystyisittekö yhteistyössä löytöeläintalon kanssa etsimään yhdessä uutta kotia kissalle? 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kaksi