Maadoitatteko itsenne yön ajaksi?
Olen pitkään nukkunut huonosti ja luulen, että kyse on huonoista energiakentistä. Olen asiaan tutkittuani tullut tulokseen, että maadoitus voisi auttaa. Yksinkertaisimmillaan tämän voi kuulemma toteuttaa siten, että sitoo vanhan kaiutinjohdon varpaaseen ja toisen pään patterin maalaamattomaan osaan (tämän luin Me-naisista).
Onko kukaan kokeillut ja suositteletteko näitä tuotteita?
Kommentit (17)
Mä laitan itseni lataukseen yöksi. Laturinpiuha ahteriin, niin aamulla naisessa on virtaa:)
Maadoitan. Paitsi että poistaa nuo energiakentät, niin estää myös maailmahallitusta ja avaruusolioita pääsemästä minun pääni sisään unien aikana.
Huonosti nukkuminen johtuu yleensä huonosta ravinnosta.
Madoitin niin hyvin viime yönä, että av.vauva oli laittanut toosani banniin !? :-*
Siis MITÄ?
Joo, kuule en maadoita. Laitan pään tyynyyn ja peiton päälle ja yritän nukkua. En usko, että nukkuisin johto vapaassa yhtään sen paremmin kuin nytkään. Vmp.
Hyvin etäisesti aiheesta, mutta luin sähkölehdestä, että jos vaikka itse asentaa kattolampun vanhanmalliseen sokeripalaliittimeen ja piuhat menee ristiin voi käydä ohraisesti. Liittyy jotenkin sähkön maadoittumiseen.
Eli kun kosketat pelkkää väärin asennettua lampunkupua - ei tapahdu vielä mitään. Mutta kun kosketat samanaikaisesti patteria ja toisella kädellä sitä lampunkupua, niin sähkövirta lampusta siirtyy kehosi läpi patterin kautta maahan ja saat jopa kuolettavan sähköiskun.
Vähän säikähdin, kun olen itsekin pelleillyt näiden sokeripalaliittimien kanssa.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2015 klo 15:00"]
Hyvin etäisesti aiheesta, mutta luin sähkölehdestä, että jos vaikka itse asentaa kattolampun vanhanmalliseen sokeripalaliittimeen ja piuhat menee ristiin voi käydä ohraisesti. Liittyy jotenkin sähkön maadoittumiseen. Eli kun kosketat pelkkää väärin asennettua lampunkupua - ei tapahdu vielä mitään. Mutta kun kosketat samanaikaisesti patteria ja toisella kädellä sitä lampunkupua, niin sähkövirta lampusta siirtyy kehosi läpi patterin kautta maahan ja saat jopa kuolettavan sähköiskun. Vähän säikähdin, kun olen itsekin pelleillyt näiden sokeripalaliittimien kanssa.
[/quote]jos sun lampussa ja sokeripalassa on kaks johtoa, niin niiden järjestyksellä ei ole mitään väliä, mitanpäin ne kytkee. Toki kuuluu kytkeä sininen siniseen (nolla) ja ruskea ruskeaan (vaihe).
Jos lampussa näiden lisäksi on keltavihreä (kevi) maadoitusjohto, niin sitä ei missään nimessä saa kytkeä noihin sähköjohtoihin (nolla tai vaihe), silloin voi tulla ruumiita.
Kyllä juuri lämpöpatteriin maadoitan isovarpaani. Ja mies kun nukkuu kylpyhuoneen puolella sänkyä, hän maadoittaa peniksensä oven raosta suihkun hanaan.
Eikös asuntoihin voisi valmiiksi asentaa maadoituspistokkeet makuuhuoneisiin, niin ei tarvitsisi niin pitkiä lankoja vedellä ympäri taloa? Tuo LVI-diplomi-insinööri voisi ottaa asian hoitaakseen, ihan työn puolesta.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2015 klo 14:28"]
Maadoitan. Paitsi että poistaa nuo energiakentät, niin estää myös maailmahallitusta ja avaruusolioita pääsemästä minun pääni sisään unien aikana.
[/quote]
Käytä perinteistä foliohattua tuohon pään sisäisen tunkeutumisen estämiseen. Toiminut jo vuosikaudet ja toimii paremmin mitä tuo maadoitus. Tietysti jos vedät sen maadoitusjohdon foliohatusta patteriin nii voi toimia vieläkin paremmin.
Jep. Varsinkin mökillä mä otan antennijohdon yöksi telkkarista irti ja laitan sen korvaan. Paras keli tähän on ukonilma.
Pyh ja pah.
Huonoja neuvoja. Ensinnäkin sen patterin pitää olla vesikiertopatteri ja toiseksi ei pattereissa oo maalaamattomia kohtia. Ja paremmin maadottaisi metallinen vesijohto. Mutta miksei kytkisi itseään suoraan pistorasian maadotuskohtaan.
.
Antennijohto taas on päällystettyä. Miksei käyttäisi kuparijohtoa päällystämättömänä.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2015 klo 14:10"]
Olen pitkään nukkunut huonosti ja luulen, että kyse on huonoista energiakentistä. Olen asiaan tutkittuani tullut tulokseen, että maadoitus voisi auttaa. Yksinkertaisimmillaan tämän voi kuulemma toteuttaa siten, että sitoo vanhan kaiutinjohdon varpaaseen ja toisen pään patterin maalaamattomaan osaan (tämän luin Me-naisista).
Onko kukaan kokeillut ja suositteletteko näitä tuotteita?
http://www.tiedonportaat.fi/palautteita.html
[/quote]Luit siitä miehestä jonka vaimo on kotisynnyttänyt ilman ammatti-ihmisten apua?
No tuota.. Oon maadoittanut oleskelemalla paljain jaloin nurmikolla.
Ei muuta kuin kaiutinjohto vaan varpaaseen!
Herran oppiarvokin on aivan mahtava: Mart Felix Falk, LVI-diplomiinsinööri, englanniksi HEPAC-chartered engineer, edelleen työelämässä täydellä mukana.