Vaimo on 7kk raskaana ja ajatteli saavansa äitienpäivänä
aamupalan ja kahvit sänkyyn. Hän odottaa siis esikoistamme. Minulle ei tullut mieleenkään, että hän haluaisi juhlistaa jo äitienpäivää, vaikka ei ole edes äiti vielä? Eikö tuo nyt ole vähän typerää. Nyt pitää mykkäkoulua kun en muka välitä hänestä.. Onko edes kaupat auki tänään? Jos sitä hakisi jonkun suklaalevyn
Kommentit (64)
Suklaalevy vaan pahentaa asiaa. Vie yllärinä vaikka päivällä ulos syömään ja pahoittele että et tullut ajatelleeksi että hän haluaa kokea että lapsella ja yhteisellä odotuksella on sinulle merkitystä. Raskaana on oikeasti raskasta.
Minun mielestä on jotenkin outoa tosiaan odottaa jotain äitienpäivä kohtelua, koska eihän teillä vielä vauva syntynyt. Äiti on vasta sitten kun sen pienokaisen on saanut puskettua ulos.
Ja mies istuu mammapalstalla? Just joo, haise trolli muualla.
Ihme nitisijä sulla vaimona. Ei se todellakaan ole vielä äiti, nyt se on vasta hautomakone. Ei äitienpäivä kuulu sille vielä.
Raskaana oleva ei ole äiti, jos esikoista odottaa. Turhaan puolisosi tuppuroi.
Raskaus ei ole tekosyy olla kusipää.
Oma mieheni oli ostanut ruusukimpun. Ensi vuonna sitten odotan aamiaista sänkyyn. :)
T. raskaana
Naisesta tulee jossain määrin äiti jo raskausaikana. Ihan luonnollista huomioida jotenkin äitienpäivänä.
Vaimosi on lapsen äiti. Jotenkin älyllisesti vajaata väittää, että ei olisi äiti.
Ei muuta ku tarkoituksellista keskenmenoa peliin ja äitienpäivää juhlistamaan. :)
(Mustaakin mustempaa huumoria, sori...)
No kyllähän se lapsi tietenkin on jo olemassa, se vaan on mahan sisäpuolella:) Sano vaimollesi,että rakastat häntä, vaikka et kahvia sänkyyn huomannut tuodakaan. Minäkin vein aamulla kahvit miehelle sänkyyn. Että näinkin olisi voinut olla. Muistiko vaimo sinua isänpäivänä? Hän oli varmaan silloin jo raskaana?Tällä logiikallahan isänpäivääkin olisi pitänyt juhlistaa.
Olen samaa mieltä 2 kanssa. Kuitenkin olen itsekkin samassa tilanteessa (7kk raskaana, esikoinen) enkä ajatellut että minua ns. juhlitaan vielä äitinä. Ihmisiä on erilaisia. Juuttuja joista vaimosi voisi leppyä; jalka-, niska-, päähieronta, menette jonnekkin syömään (muista kehua ulkonäköä ennenkuin lähdette, se piristää), ja hanki hänelle ruusu tai muu kukka josta hän pitää :) jos mahdollista istuttaa kukka pihalle, ruukkuruusu voisi olla kiva, "istutetaan tää ruusu niin meidän pikkunen voi kasvaa samaan tahtiin".
Tuo vaimon vieminen syömään on mun mielestä hyvä idea.
Vauva on jo olemassa, äitinsä kohdussa. Jos hän syntyisi tänään, niin hän olisi jo tarpeeksi suuri pärjätäkseen keskoshoidon turvin.
Osta vaimollesi lisäksi kukkia, suklaata ja joku ihana lehti
no sanoohan neuvolassakin "äiti ja isä".
Kyllä mun mies muisti raskaana olevaa vaimoaan. Kyllä hän on jo äiti.
Mä olin viime äitienpäivänä raskaana ja mies silloin pohti pitäisikö hänen muistaa mua jotenkin. Sain hepulit ja ehdottomasti kielsin. Koin, että mun pitäminen äitinä, kun se kaikkein vaarallisin juttu (synnytys) on vielä edessä toisi vain huonoa onnea. Tänään vietetään sitten oikeaa ensimmäistä äitienpäivää ja mennään kaikki yhdessä syömään :). Aamupalaa en todellakaan halua sänkyyn. Siellä on ihan mahdotonta syödä ilman älytöntä sotkua.
[quote author="Vierailija" time="10.05.2015 klo 10:13"]
no sanoohan neuvolassakin "äiti ja isä". Kyllä mun mies muisti raskaana olevaa vaimoaan. Kyllä hän on jo äiti.
[/quote]
Siis onko sun miehellä vaimo joka on raskaana?
Voi vittu sä olet idiootti! Noinko vähän kunnioitat sitä että hän kantaa sinun lastasi siellä sisällään?
Et sitten voinut korttia ostaa ja vähän pohtia kuinka saada toiselle hyvä mieli??? Jotain lahjakorttia vaikkapa kauneushoitolaan tms...
Minun mieheni ei ole edes lapseni isä mutta hän teki kuitenkin aamupalaa ja antoi ruusuja.
[quote author="Vierailija" time="10.05.2015 klo 10:12"]
Olen samaa mieltä 2 kanssa. Kuitenkin olen itsekkin samassa tilanteessa (7kk raskaana, esikoinen) enkä ajatellut että minua ns. juhlitaan vielä äitinä. Ihmisiä on erilaisia. Juuttuja joista vaimosi voisi leppyä; jalka-, niska-, päähieronta, menette jonnekkin syömään (muista kehua ulkonäköä ennenkuin lähdette, se piristää), ja hanki hänelle ruusu tai muu kukka josta hän pitää :) jos mahdollista istuttaa kukka pihalle, ruukkuruusu voisi olla kiva, "istutetaan tää ruusu niin meidän pikkunen voi kasvaa samaan tahtiin".
[/quote]
Tää oli jotenkin todella vastenmielinen.varsinkin toi viimeinen lause!!
Olisi parempi jos tällaisia päiviä ei olisi ollenkaan niin vähenisi nämä rajatapauksista mielensä pahoittajat.