Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mistä aikuinen löytäisi ystäviä?

Vierailija
26.04.2015 |

Olen 29 ja lapseton, minulla on ihana miesystävä ja eläimiä. Kuitenkaan tyttökavereita ei lainkaan. Lapsuudenystäväni asuvat muualla, näemme 1-2 krt vuodessa.

Olen välillä tosi yksinäinen. Olen muuttanut paikkakunnalle joku aika sitten, työkaverit toki on mutta siinä kaikki. Mistä aikuinen löytää ystäviä? Olen sosiaalinen ja hauska, kuulemma. Tuntuu, että kaikilla ikäisilläni on jo omat ystävät ja lapset ja perheet. En uskalla kertoa ihmisille, ettei minulla ole esimerkiksi ketään, kenen kanssa lähteä ostoksille, kahville tms.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen löytänyt ystäviä netistä :) Kaksplussan sivuilla on tavataan/ kirjoitellaan / meilataan osio, sieltä olen muutaman ihmisen kanssa tutustunut.

Vierailija
2/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos! Olisi kiva löytää joku samanhenkinen, joka ei heti pitäisi säälittävänä/masentuneena :) ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="26.04.2015 klo 20:14"]Kiitos! Olisi kiva löytää joku samanhenkinen, joka ei heti pitäisi säälittävänä/masentuneena :) ap
[/quote]

Ei siinä ole mitään säälittävää että etsii ystäviä itselleen :) Tsemppiä kovasti, pari kertaa olen ollut tuossa tilanteessa jossa muuton jälkeen on pitänyt rakentaa koko sosiaalinen elämä uudelleen.

Toinen mitä voisit harkita (kaksplussan lisäksi) on facebookin hätäkahvit ryhmä. En tiedä kuinka monella paikkakunnalla näitä on mutta apua tarjoamalla voisit tutustua uusiin ihmisiin ja sitä kautta löytää ehkä ystäviäkin.

T. 7

Vierailija
4/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikön se hätäkahvit ryhmä ollut vauvaperheiden äideille? Aloittaja taisi olla lapseton. Mahtaako Kaksplussankaan sivuilta paljoa lapsettomia ystäviä löytyä.

Vierailija
5/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="26.04.2015 klo 20:34"]Eikön se hätäkahvit ryhmä ollut vauvaperheiden äideille? Aloittaja taisi olla lapseton. Mahtaako Kaksplussankaan sivuilta paljoa lapsettomia ystäviä löytyä.
[/quote]

Ei minua lapset haittaa. Haaveilen lapsista itsekin. Usein vain tuntuu, että lapsiperheiden äidit, jotka käyvät vielä töissäkin, eivät ehkä tunne samanlaista yksinäisyyttä tai heillä ei riitä aikaa tutustua uusiin ihmisiin. Mieluusti kelpaisi ystävä, jolla olisi lapsi. En minä seuraa baariin kaipaa, vain aikuista juttukaveria. Ap (joka on tosi kiitollinen mukavasta palautteesta!)

Vierailija
6/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän sua oikein hyvin. Mulla välillä samanlainen olo, että kaipaisin ystäviä. Mulla sellainen tilanne, että muutama ystävä on, mutta tapaaminen ja yhteydenpito jäänyt hyvin vähiin. Ystävillä on vain niin eri elämäntilanne kuin mulla. En kaipaa kylläkään mitään päivittäistä yhteydenpitoa, mutta edes kerran viikossa jotakin kivaa, vaikka kahvilassa jutustelua, olisi niin kivaa. Mulla on kyllä perhe, mies ja pari koululaista, mutta silti olisi kiva olla myös ystäviä, joilla olisi edes joskus aikaa. Työkaveritkin ihan ok, tosin olen heitä kaikkia vanhempi ja eri elämänvaiheessa eikä itseäni kiinnosta enää mikään baareissa käynti tai bilettäminen kun olen sen vaiheen jo elänyt. Olisi kyllä niin mukavaa saada vaikka kävelylenkkiseuraa, taidenäyttelyissä käymisseuraa, sieni ja marjametsäseuraa, mutta en sitten vissiin vaan osaa tehdä tuttavuutta vaikka olen ihan tavallinen ja mukava tyyppi. Täytynee jatkaa siis näin, ajoittaista yksinäisyyttä kokien, kyllä tähänkin tottuu. Tosin tätä tottumista helpottaa se, että en pidä ollenkaan sellaisesta liian ripustautuvasta tai omistushaluisesta ystävyydestä, jota joskus naisten välillä on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet "sosiaalinen" niin sinulla on jo paljon kavereita, vai mitä tarkoitat sosiaalisella?

Vierailija
8/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etsi kavereiksi muita lapsettomia, koska lapselliset halveksivat lapsettomia, eivätkä tahdo olla tekemisissä heidän kanssaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama ongelma oli pitkään, sitten ystävystyin parin työkaverin kanssa. Vieläkään ei kyllä montaa ystävää ole (ja kaikki ovat siis entisiä tai nykyisiä työtovereita). Kaipaisin "treffipalstaa" ystäviä etsiville.

Vierailija
10/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sosiaalisella tarkoitin, että tulen mielestäni hyvin juttuun esim miehen sukulaisten ja työkavereiden ja asiakkaiden kanssa. En ole ujo enkä ahdistu sosiaalisessa tilanteessa. Minulla on paljon hyvän päivän tuttuja. Kuitenkaan ei yhtään hyvää ystävää. Jos mieheni kosisi minua nyt, hävettäisi kun ei ole ketään ketä kutsua polttareihin. Ei ketään, kenen kanssa viettää vapaa-aikaa. Olen tavallaan tottunut viettämään aikaa yksin. Silti olen välillä tosin surullinen ja kateellinen teille kaikille, jotka tapaavat ystäviä kaupungilla. En tiedä, mikä vika minussa on. -AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
26.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="26.04.2015 klo 19:43"]Sama ongelma oli pitkään, sitten ystävystyin parin työkaverin kanssa. Vieläkään ei kyllä montaa ystävää ole (ja kaikki ovat siis entisiä tai nykyisiä työtovereita). Kaipaisin "treffipalstaa" ystäviä etsiville.
[/quote]

Olen haaveillut samasta! Tapasin ihanan mieheni netin kautta. Miksei vastaavaa ole aikuisille ystäviä etsiville. .. Toisaalta tämä on asia, jota häpeän jostain syystä kovin. Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi neljä