Tekisi mieli viedä naapurin koira löytöeläinkotiin
Tuolla se taas juoksee ympäri rivarien pihoja haukkuen kaikille kovaäänisesti. Nuo eivät jaksa yhtään koiraa kouluttaa tai käyttää missään vaan päästävät sen yksin pihalle tekemään asiansa. Siellä se sitten aina huutaa vittumaisesti ja hyppii ihmisten päälle. Tuleeko mitään seuraamuksia jos otan sen kiinni ja vien löytöeläinkotiin?
Kommentit (4)
Ota vapaana juokseva koira kiinni ja vie löytöeläinkotiin. Omistaja saa lunastaa koiransa maksua vastaan. Loppuu vapaana juoksuttaminen muutaman lunastussumman jälkeen.
Jos koira ei pysy omalla pihallaan tee valitus. Mulla itselläni koira ja asun rivarissa. Eräs uusi asukas ajatteli voivansa pitää koiriaan irrallaan pihassa. Ei mukava kun hyökkivät päälle varsinkin nartun kiima aikaan ja kusivat joka paikan. Äkkiä siittä loppu tuli.
[quote author="Vierailija" time="26.04.2015 klo 18:16"]Jos koira ei pysy omalla pihallaan tee valitus. Mulla itselläni koira ja asun rivarissa. Eräs uusi asukas ajatteli voivansa pitää koiriaan irrallaan pihassa. Ei mukava kun hyökkivät päälle varsinkin nartun kiima aikaan ja kusivat joka paikan. Äkkiä siittä loppu tuli.
[/quote]
Eivät ne valituiset mihinkään johda kun omistaa asuntonsa eikä kuuntele muiden mielipiteitä. Aika neuvoton olo välillä kun heti oven avatessakin odottaa koiranpaska pihassa ja ulvontaa saa kuulla yötä päivää.
[quote author="Vierailija" time="26.04.2015 klo 18:18"]
[quote author="Vierailija" time="26.04.2015 klo 18:16"]Jos koira ei pysy omalla pihallaan tee valitus. Mulla itselläni koira ja asun rivarissa. Eräs uusi asukas ajatteli voivansa pitää koiriaan irrallaan pihassa. Ei mukava kun hyökkivät päälle varsinkin nartun kiima aikaan ja kusivat joka paikan. Äkkiä siittä loppu tuli. [/quote] Eivät ne valituiset mihinkään johda kun omistaa asuntonsa eikä kuuntele muiden mielipiteitä. Aika neuvoton olo välillä kun heti oven avatessakin odottaa koiranpaska pihassa ja ulvontaa saa kuulla yötä päivää.
[/quote]Jos tosiaan ulvontaa kuuluu yötäpäivää soita ensi yönä poliisille. Johan tuo on eläinsuojeluasia, kotirauhan rikkomisen lisäksi.