Monennellako rv:lla voi mennä ultraan, jossa näkyy vauvan sukupuolen?
Nyt rv 16. Synnärin ultra on kuukauden päästä eli rv18. Kuulemani mukaan siellä ei kerrota vauvan sukupuolta, vaikka näkyiskin.
Eli joko tuon jälkeen voi mennä yksityiselle? Millä rv:lla kannattais tilata aika yksityiseen ultraan, jossa katsottais vauvan sukupuoli?
Kommentit (4)
3D vai 2D? 2D-ultrassa varmuutta ei saa missään vaiheessa koska vauva voi ristiä jalat niin pahasti, mutta jos näkymä on suotuisa niin rv 29 ja sen jälkeen näkyy sukupuoli oikein.
3D-ultrassa varmuus on hyvä jo varhaisilla viikoilla mutta rv 20 on liian varhain silti jos ihan varma haluaa olla. Kuulemma nyrkkisääntö on rakenneultra + kuukausi.
Siihen saakka veikkaus on vain veikkaus.
Esim me oltiin rv 22, tytöksi sanoi ja tyttö tuli! =)
Nelosen kommentti on ihan pötyä, ei mihinkään rv 32 asti tartte odottaa, 3d/4d:ssä ton kokoinen vauva on jo tosi iso, joten voi olla jopa vaikeampi katsoa.
Ihanne-aika käydä 3d/4d:ssä on rv 20 eteenpäin, n. rv 26 asti. (Vauva sopivan kokoinen, ei liian iso, eikä liian pieni).
muistaakseni vkolla 20...