Alkaa vähän tökkiä tuo Aku Louhimäen nepotismi:
oma muija joka leffassa, ja kaverit myös. Kai ne senkin leffat - vaikkeivät nyt ihan pahaita olekaan - saavat tuotantotukea. Rooli aina omalle muijalle niin rahaa ropisee perheeseen. Mikä olikaan sen Louhimäen leffan nimi, jossa näyttelivät mm. Haapkylä, Peter F. ja Härkönen? Siinäkin oli ihan törkeän huono päälleliimattu ja tarpeeton etelässä kuvattu pätkä - kas vain, Laura Malmivaara näytteli. Niin sitä taas ohjaaja saikin vaimon etelänmatkalle.
Kommentit (8)
Mutta Kaurismäki ei taatusti Kelpuuta Louhimäen jengiä ikinä! Eikä Pölönen. t. ap.
mutta joka tapauksessa samaa mieltä. Ärsytti, kun kattelin vares2- elokuvan näyttelijöitä: jasper pääkkönen, kari hietalahti esim. molemmat näyttelivät ekassa vares- leffassa ja molemmat " kuolivat" .
Eikö tosiaan löydy enää muita näyttelijöitä kuin nuo samat jokaisessa leffassa...
Kuinkahan monta leffaa tullaan vielä tekemään tällä kokoonpanolla...?
mutta toisaalta onhan kaurimäelläkin aina ollut peltsi ja mikäs sen naisen nimi nyt olikaan..
mutta Kaurismäen vaimoa tai lapsia uskin tullaan näkemään. ap.
pitäisi kyllä säteillä jotain - vaikkapa karismaa. Kotikatu ei taida kuitenkaan olla Louhiksen bisneksiä? Mikä on parin kakkoslapsen nimi ja kuka on Akun vanhempien lasten äiti? t. utelias.
Vierailija:
pitäisi kyllä säteillä jotain - vaikkapa karismaa. Kotikatu ei taida kuitenkaan olla Louhiksen bisneksiä? Mikä on parin kakkoslapsen nimi ja kuka on Akun vanhempien lasten äiti? t. utelias.
jossa roolituksessa ei ole Kuusniemi, Malmivaara, Edelmann, Kouki, jne. Malmivaarakin on käsittämättömän huono näyttelijä, joka vetää kaikki roolit samalla habituksella, oli sitten pappi tai taiteilija. Totuus on, että rva Louhimäellä ei töitä tässä maassa olisi, ellei olisi naimisissa tämän maan " ykkös" ohjaajan kanssa.