Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia ja tietoja WALESINSPRINGERSPANIEleista?

Vierailija
13.09.2006 |

Harkitsemme kyseisen rotuista koiraa perheemme jäseneksi.



Kirjatietoa on jo, mutta kaipaisin vielä oikeaa " ihmistietoa" .. =)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverilla oli tuollainen spanieli, mukava koira ja sopi hyvin lasten kanssa, tosin nuo ovat metsästyskoiria joten kaipaavat kovasti ulkoilua ja metsässä juoksemista. Spanielit ovat periaatteessa helppoja kouluttaa, mutta lähtevät kyllä lintujen yms. perään eivätkä välttämättä niissä tilanteissa tottele, jos eivät ole kunnolla koulutettuja. Meillä oli cockerityttö ja se pysyi hyvin irrallaankin kontrollissa, olin tosin kouluttanut sen hyvin.

Vierailija
2/3 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ideana tosiaan on, että koira pääsee isännän kanssa metsälle ja metsään juoksemaan ja emännän kanssa koirakouluun, agilityyn ja lenkkeilemään..

Tuota liikunta ja toimintapuolta tosiaan täytyy olla paljon..

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin paljon kuten esim. belgian paimenkoirat tai bordercolliet (ainakin ne tuntemani), vaan " tyytyy" vähän vähempäänkin, ei tarvitse ihan kauheasti koko ajan tehdä jotain.

Kannattaa varmaan selvittää perinnölliset taudit ja niiden yleisyys, spanieleilla taitaa olla silmien kanssa ainakin ongelmia, joillakin lonkkien (en enää muista kunnolla, harrastin koiria joskus 15-20v sitten...). Walesin springerit ovat kivan kokoisia ja symppiksen näköisiä sekä luonteisia koiria. t.2

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi yhdeksän