Paras työhaastattelukokemuksesi?
Kertokaa parhaista tapauksista ja saitteko lopulta työn. :)
Kommentit (4)
Sellainen kun olin työllistetyksi menossa kaupungin hommiin. Oli jo mennessä aika selvää että saan sen homman ja haastattelija vain jutteli leppoisia ja kyseli jotain ihan vähäsen. Ja sain sen paikan. Mukava paikka olikin niin kauan kuin sitä kesti.
Eka kerta mulle soitettiin kotiin että tuletko töihin. En luvannut mennä. Kun kolmas soitto tuli, niin lupauduin.
Toinen kerta oli, kun olin käynyt henkilökohtaisesti hakemassa hoitajan paikkaa. Seuraavana päivänä soitettiin ja pyydettiin käymään. Haastattelu:miksi haet tällaisillä papereilla tänne töihin? Vastasin vaan että työpaikka on kodin vieressä ja kiinnostaa.
CV:kin mulla on tehtynä täydellisesti, mutta eipä sitä oo kyselty.
Semmosia haastatteluja. Nyt on varmasti meininki muuttunut. Vielä kaksi vuotta sitten ajattelin vaihtaa töihin toiseen kuntaan ja puhelimessa jo luvattiin, että töitä löytyy, mutta ei heti vakipaikkaa.
Apua, mä en ole koskaan ollut. Vai olenkohan joskus nuorena, en muista. Työelämässä 20 vuotta.
Mulla haastattelu, joka kääntyi hyväksi keskusteluksi. Sain paikan.