Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lukutoukat, kirjoja rakastavat - vinkkejä kaivataan

Vierailija
13.09.2006 |

Haluaisin parantaa englanninkielen taitoani. Tällä hetkellä ei ole oikein aikaa/varaa mennä mihinkään kursseille, mutta ajattelin petrata taitoja lukemalla englanninkielisiä romaaneja. Lukemisesta kun kuitenkin pidän ja siihen aina joku aikarakokin löytyy.



Haluaisin vinkkejä sopiviin krijoihin. Eli sellaisiin, jossa kieli ei olisi kamalan mutkikasta ja vaikeaselkoista.



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

L. M. Montgomeryn Anna-kirjoista, vaikka englannintaitoni ei kehuttava olekaan. Suosittelen, että aloitat kirjoilla, jotka olet joskus aikanaan lukenut suomeksi. Helpottaa alkuvaiheessa huomattavasti.

Vierailija
2/4 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

me luettiin jo koulussa englanniksi, kieli on suht selkeää ja kirjatkin mitä mainioimpia. Ja luulisi, että löytyy kirjastoistakin aika helposti.



Itse lueskelen myös dekkareita englanniksi, ne on yleensä sellaisia helppoja juttuja, ja vaikka ei joka sanaa tajuaisikaan, niin mitään ei menetä, juonessa pysyy mukana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nuortenkirjoissa kieli on ehkä vähän helpompaa. Just toi Anna-sarja, tai viisikot tms.

Vierailija
4/4 |
13.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse muistan ensimmäisenä " kunnon" kirjana lukeneeni englanniksi Harper Leen " To Kill A Mockingbird" ja siitä selvisi kyllä lukioenglannilla hienosti - ja on ihana kirja.



Muutenkin suosittelen, että senkun vaan kokeilet rohkeasti vähän kirjaa kun kirjaa. Minä olen puhunut englantia kotikielenäni nyt jo vuosikymmenen verran, mutta yhä parantelen kielitaitoani lukemalla :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi neljä