1,5 v ei kävele vielä kunnolla!
Onko muita 1,5-vuotiaita, jotka eivät vielä kävele kunnolla? Meidän poika roikkuu vieläkin sormessa kiinni ja pitää kävelyttää! Ei suostu itsekseen kävelemään, vaikka osaakin kulkea horjuen 4-5m. Silti huutaa, että täytyy saada kävelyttäjä sormineen paikan päälle.
Kuinka saada kaveri kulkemaan itsekseen? Onko tämä edes normaalia? Takertuuko neuvola asiaan?
Tuntuu masentavalta puistossa katsella muita samanikäisiä, jotka JUOKSEVAT paikasta toiseen... Tosin miehen sisarukset ja mieskin lähtivät kuulemma myöhään liikkeelle, että toivoa sopii.
Kommentit (5)
Ettei ole mikään häiriö tai vika tms.
Taitaa vain olla aika varovainen lapsi? Järjestä lapselle jokin houkutus, joka luo kävellä. Huomaa pian, että se äidin sormi on vain hidaste :)
Ja on kyllä varovainenkin, ujo ja arka suorastaan. Taaperokärryn kanssa kulkee, muttei oikein siitä välitä. Jos jostakin kiinnostuu kovasti ja on pakko päästä, heittäytyy konttaamaan.
Jotkut lapset vaan ovat hyvin varovaisia, tiedän erään 1.5-vuotiaan joka ei myöskään kävele ja toisen n. 4-vuotiaan joka käveli itse vasta reilusti 1.5vuoden jälkeen. Kumpikin aivan terveitä lapsia.
t. se joka kýsyi puhumisesta
Kannattaa miettiä, kannattaisiko antaa lapsi adoptioon, jos tuollainen jo niin masentaa.