Onko ketään muuta yhtä tumpeloa kuin minä? En osaa ommella edes verhoja tai edes ostaa
oikeaa määrää kangasta. Multa menis hermot heti. EN yksinkertaisesti osaa tehdä mitään tuollaista. En tajua, en hahmota, ei kiinnosta.
Kommentit (5)
vaikkei osaa ommellakaan.
Aika usein kangaskaupoissa on käänteiden ompelu ilmaista tai ottavat siitä pienen maksun. Kauppaan mennessäsi riittää että tiedät paljonko on matkaa verhotangosta lattiaan ja kuinka leveä ikkunasi on.
Eipä taida muutenkaan enää esim. vaatteiden ompelukaan juuri kannattaa, kun niitä saa melko edullisesti kaupoista ja kirppariltakin.
Terveisin ompelutaitoinen
Onneksi nykypäivänä ei olla enää niin pahasti kaavoihin kangistuneita että naisilta vaadittaisiin tällaisia ompelutaitoja. Ei oo pakko osata, ja jos ei edes kiinosta, niin sen oppiminenkin on vähän niin ja näin.
Eli rohkeasti vaan kangaskauppaan, siellä osaavat neuvoa ja tekevät maksua vastaan sulle oikeat verhot. Ja esim. Stockmannilla tulevat jopa ihan kotiin, ja kertovat sinulle minkälaiset verhot ikkunoihisi voisi laittaa, valitset itse kankaan ja ompelevat ne ja asentavatkin vielä paikoilleen.
Tänä päivänä siis tämä ei ole oikeasti mikään ongelma. Sinä osaat sitten varmaan jotain aivan muuta huomattavasti paremmin.
oikeaan mittaan.
Ja kyllä mun mielestä tuota liimanauhaa saa ostaa kangaskaupoista, Kodin Ykkösestä jne. liikkeistä, jotka myyvät verhoja.
Minäkään en osaa enkä halua edes oppia moisia :)
Ei siis vaan kiinnosta pätkääkään! Tulishan monet verhot sun muut halvemmiksi kun osaisi itse niitä tehdä, mutta ei voi mitään...
Hmm... uteliasuus heräs, miksi kyselet tällaisia asioita ? :)