Siis oliko lääkäri kännissä töissä vai häh?! (IL:n uutinen)
Pongasitteko jo tän? Joko palsta tietää tapahtumien kulun? Uutisesta ei oikein saa selvyyttä mitä on tapahtunut.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015021519202056_uu.shtml
Terv. utelias ap
Kommentit (35)
[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 14:11"]
Saako nimen tai linkin minfoon, jossa nimi :)
[/quote]
ei sitä kuule julkaista missään.
Tietojen mukaan nuorehko naislääkäri. No ylläri pylläri, varmaan joku parikymppinen hempukka. Epäilemättä niitä palstalaisten suuresti jumaloimia akateemisia. Ettei sitten sen vertaa jaksanut odottaa että olisi mennyt vaikka jonnekin baariin, mutta että työpaikalla piti avata jemmapullo? Huh huh...
Mitä varten joku jää työajan loputtua vielä työpaikalle vetämään pullon kossua tai ihan sama vaikka olisi lipitellyt hienosti viiniä muutaman pullon. Mutta miksi ihmeessä?
Villi veikkaus: lääkepirtua lantrannut itselleen...
Jos on todella väsyneenä työputken jälkeen ottanut sairaalan varastosta pirtua ja vaikuttanutkin yllättävän tehokkaasti väsyneisiin aivoihin?
Mitä veikkaatte onkohan sillä morkkis?
Ihan parikymppinen ei voi olla vielä lääkäri. Tiedoksi vaan.
Kuka muka vetäisi kännit työpaikalla työvuoron ollessa jo ohi? Ei varmasti ainakaan kukaan tervejärkinen, lääkäristä puhumattakaan. Varmaan lääkkeitä napsinut ellei kyse oikeasti ole jostain stressireaktiosta tms.
Täähän on kuin suoraam Sykkeestä kun se johtajalääkäri sekosi... :D
Ei olisi ensimmäinen, eikä viimeinen kerta. Lääkäreillä ja hoitajilla on rutkasti päihdeongelmia ja lääkärit tekevät enemmän itsemurhia kuin muiden ammattiryhmien edustajat. Yksityispuolella erityisesti työskentelee lekureita tenussa, erityisesti jos oma pulju kyseessä. Tulee mieleen eräs "kirurgi" joka hiihteli praktiikallaan paljasjaloin verisillä lattioilla ja leikkasi potilaitaan kunnon kännissä. No, ei leikkele enää, eikä ikinä.
Miksi olisi ollut kännissä? Todennäköisempi vaihehto on joku lääke, jonka vaikutuksen arvioi väärin.
Mikä ihme tuo on? Ihmisiä nekin on. Olen itse käynyt kaksi kertaa yksityislääkäreillä jotka ovat olleet aika hyvässä kunnossa.
Työvuoro loppui ja veti oikein kunnon lääkesekoituksen naamariin ja ei enää tiennyt missä on ovi...
Esimerkiksi akuutti stressireaktio? Tai lääkäri oli valvonut 36 tuntia ja sitten romahtanut? Ei aina tarvitse ottaa viinaa tai huumeita mennäkseen sekaisin.
Skarpatkaa naiset! Uutinen julkaistu klo 21.26 eikä palstalle muka vielä tiedetä mitään.
-ap
Tuskin olisi jäänyt sairaalan alueelle kännäämään töiden päätyttyä. Veikkaan epilepsiaa tai jotain aivoverenkiertohäiriötä, päivystäminen saattaa altistaa kummallekin
Saako nimen tai linkin minfoon, jossa nimi :)