Miksi mun munat säröytyvät AINA?
Kysyy Onneton munankeittäjä.
Laitan kylmään veteen, vahdin juuri oikean hetken jolloin pienennän levyä. Ei auta, aina on säröjä!
Kommentit (19)
Olet vielä kokematon etkä osaa käsitellä niitä. Munat vaativat helliä otteita.
Pomppivatko kiehuessaan? Liian ohutpohjainen kattila? vettä kattilan ja lieden välissä? pienennä tehoa kun vesi on kiehuvaa.
Mä laitan ne kylmään veteen ja kun vesi alkaa kiehumaan, laitan ajastuksen päälle (6-7 min. kovaksikeitetyt). Lämpö samalla penemmälle etteivät rikkoudu liian kovan kiehumisen seurauksena? Harvoin on säröjä.
Mä laitan veteen suolaa ja ruokasoodaa, ei säry!
Ehkä sun polkupyörän jousitus ei ole kunnossa.
Yksi saksalainen tuttuni painoi kananmuniin pienen pienet reiät korkkiruuvin päällä, ettei rikkoutuisi keitettäessä. en ole nähnyt enkä kuullut kenenkään muun tekevän noin (Oltiin pa sikakalliissa maassa, ei ois ollut varaa haaskata ruokaa)
Teistä kukaan ei osaa keittää kananmunia oikein.
Kananmunia ei kuulu keittää lainkaan. Ne laitetaan kylmään veteen, ja levy sammutetaan heti kun vesi alkaa kiehua. Kansi pidetään päällä. Sitten lasketaan se haluttu minuuttimäärä.
No mä keitan munat väärin, mutta ei tule säröjä, eli laitan munat kattilaan ja sitten kylmää vettä sekaan, sitten vasta pannulle kiehumaan.
Keitinveteen kannattaa laittaa suolaa, silloin munan mennessä rikki vesi ei ole täynnä munan riekaleita. Miksi yksi vastaaja laittaa myös soodaa keitinveteen?
Älä kiehuta täysillä, pienet poreet riittää... Mutta miten hemmetissä ne kuoret saa irti?? Munat lilluu kylmässä vedessä ties kuin pitkään ja voi venus kun ne kuoret ei vaan lähde nätisti irti. :( !!!!
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 20:28"]
Älä kiehuta täysillä, pienet poreet riittää... Mutta miten hemmetissä ne kuoret saa irti?? Munat lilluu kylmässä vedessä ties kuin pitkään ja voi venus kun ne kuoret ei vaan lähde nätisti irti. :( !!!!
[/quote]
Itse kaadan kiehutetut vedet pois ja annan munien kuivahtaa hetken, sitten karautan päälle kylmää vettä hanasta. Ja aina irtoaa kuoret, kuorin munat usein kun ovat vielä lämpimiä.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 20:28"]Älä kiehuta täysillä, pienet poreet riittää... Mutta miten hemmetissä ne kuoret saa irti?? Munat lilluu kylmässä vedessä ties kuin pitkään ja voi venus kun ne kuoret ei vaan lähde nätisti irti. :( !!!!
[/quote]
Vanhoja munia.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 20:39"]
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 20:28"]Älä kiehuta täysillä, pienet poreet riittää... Mutta miten hemmetissä ne kuoret saa irti?? Munat lilluu kylmässä vedessä ties kuin pitkään ja voi venus kun ne kuoret ei vaan lähde nätisti irti. :( !!!! [/quote] Vanhoja munia.
[/quote]
nimenomaan tuoreissa kuoret on lujassa. Vanhoista irtoaa.
Tee kananmunan tylppään päähän pieni reikä.
Kylmään veteen varovasti.
Veden annetaan vain poreilla, ei anneta kiehua.
Halutun kypsymisajan jälkeen nostetaan toiseen astiaan, juoksevan veden alle.
Ennen kuorimista naputtele vaikka veitsellä kuori rikki tai kopauta kananmuna pöytää vasten ja kierittele kuori rikki.
Suomestakin löytyy munanrei'itin. Sillä kun laittaa reiän munan päähän, niin ei halkeile.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 20:28"]
Älä kiehuta täysillä, pienet poreet riittää... Mutta miten hemmetissä ne kuoret saa irti?? Munat lilluu kylmässä vedessä ties kuin pitkään ja voi venus kun ne kuoret ei vaan lähde nätisti irti. :( !!!!
[/quote]
Minäkin annoin aiemmin lillua pitkään kylmässä vedessä ja ihmettelin, kun kuoret ei irtoa kunnolla. Mies valaisi, että kun munat ovat kiehuneet, laitetaan ne nopeasti kylmään veteen, mutta vain lyhyeksi hetkeksi ja sitten kuoritaan! Näin kuoret irtoavat helposti.
Ei minulla ole koskaan ollut ongelmia jos munat eivät ole valmiiksi säröillä. Laitan vettä sen verran, että munat reilusti peittyvät, veteen laitan suolaa, en tiedä miksi, mutta niin kuulemma kuuluu tehdä. Munat laitan kylmään veteen ja odotan kunnes vesi kiehuu ja käännän levyn sen verran pienemmälle, että kiehuminen lakkaa, laitan munakellon soimaan 9 minuutin kuluttua, minusta se on kaikkein paras, mutta sehän on makuasia ja selviää kokeilemalla. Kellon soitua otan kattilan levyltä, laitan lavuaariin lasken siihen kylmää vettä ja annan olla ehkä pari minuuttia.
Laske ne tosi hellävaroen lusikalla sinne kattilaan niin, ettei ne yhtään tipahda siihen pohjaan. Näin on mulla pysynyt ehjänä vaikka aina kiehuvaan veteen laitankin.