Suosittelen nukkumaan likaisissa lakanoissa
Suosittelen nukkumaan likaisissa lakanoissa
klo 15:45 | 18.9.2021
En ole ollut vuosikausiin kipeä. Hengitän lakanoista öisin bakteeripitoista ilmaa ja vastustuskykyni on huippukunnossa. Tiedä jos vaikka tämän ansiosta koronakin olisi jäänyt sairastamatta.
Vaihdan lakanat noin 3 kuukauden välein. Käyn iltaisin suihkussa enkä hikoile öisin, jos näin ei olisi niin vaihtaisin useammin.
Miksi vaihdat 3 kuukauden välein, haisevatko liikaa? Minä vaihdan kerran vuodessa keskimäärin. Teoriasi on ihan looginen mielestäni.
Parempi keino on juoda yhdestä lasista viikon verran ja sitten vasta pestä se. Saa käydä suihkussa normaalisti ja uinua puhtaissa lakanoissa.
Parempi kauhaista metsästä multa-sammalsekoitusta ja hieroa sitä kynnykselle tai eteisen lattialle. Vahvistaa immuniteettia mikäli asuu kerrostalossa betoniviidakossa.
En ole vaihtanut lakanoita varmaan ikinä. Paitsi silloin kun olen muuttanut. Tai jos vanha on hajonnut liikaa.
Heh, tähän ketkuun nyt löysivät oikein hengenheimolaist :) Yleensä kun tästä aiheesta keskustellaan niin ihmiset vaihtavat vähintään kerran viikossa ja jos näin ei tapahdu niin se on kauhistus.
Tämä on väärin. Liika puhtaus ja desinfiointi on oikeasti vain pahasta.
Hyi yäk yäk..... millaisia ihmisiä. Minä vaihdan lakanat joka viikko.
Vaihdan lakanat joka perjantai
2 viikon välein vaihdan lakanat. Mutta tyynyliinan vaihdan useammin.
Eikö patja ala haista tuolla tyylillä? Se hiki ja ihorasva menee jossain vaiheessa lakanasta läpi.
Mene suoraan pihalle nukkumaan mullan alle.
Muuten hyvä teoria, mutta kun vaihdat 3 kk:n kuluttua uusiin, silloinhan ne lakanat on puhtaat bakteereista. Vai tarkoitatko, että vaihdatkin aina likaisiin lakanoihin?
Minä vaihdan kerran kuukaudessa. Nukun pitkähihaisessa flanellipyjamassa enkä hikoile. Pyjamaa ja tyynyliinoja pesen kyllä useammin.