Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vauvauinnista pari kysymystä:

Vierailija
01.09.2006 |

Kuinka monta tuntia ennen uintia vauva syötetään?

Jos ei ole turvakaukaloa eikä bumboa, missä pieni vauva on äidin suihkuttelun ajan? Kun ei osaa istua vielä.

Nyt oli kesätauko, kuinka nopeasti vauva " unohtaa" sen sukeltamisen? Eli voiko nyt sukeltaa parin kk tauon jälkeen vai pitääkö opettelu aloittaa alusta? Minkä ikäisenä se sukellusrefleksi häviää? Jos menen vauvan kanssa saunaan uinnin jälkeen, annanko vettä pullosta kun tisseistä ei tule enää maitoa? Vauvanhan pitäisi saada saunassa jotain juotavaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Kuinka monta tuntia ennen uintia vauva syötetään? 2 t

Jos ei ole turvakaukaloa eikä bumboa, missä pieni vauva on äidin suihkuttelun ajan? Kun ei osaa istua vielä. Jumppa-alustalla tai sitterissä

Nyt oli kesätauko, kuinka nopeasti vauva " unohtaa" sen sukeltamisen? Eli voiko nyt sukeltaa parin kk tauon jälkeen vai pitääkö opettelu aloittaa alusta? Ei tarvi

Minkä ikäisenä se sukellusrefleksi häviää? Ei se häviä, se muuttuu vauvauimareilla vähitellen opituksi toiminnoksi.

Jos menen vauvan kanssa saunaan uinnin jälkeen, annanko vettä pullosta kun tisseistä ei tule enää maitoa? Vauvanhan pitäisi saada saunassa jotain juotavaa?

Ei vettä, nälkähän sillä on. Pistät korvikkeen pulloon pukuhuoneen puolella tullessanne, ja laita se pyyhekassiin tms. Niin on sitten valmiina kun tulette uimasta.

Vierailija
2/4 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Kuinka monta tuntia ennen uintia vauva syötetään?

sanottiin, että 1h ennen uinta saa syödä

Jos ei ole turvakaukaloa eikä bumboa, missä pieni vauva on äidin suihkuttelun ajan? Kun ei osaa istua vielä.

mulla oli sylissä suihkussa

Nyt oli kesätauko, kuinka nopeasti vauva " unohtaa" sen sukeltamisen? Eli voiko nyt sukeltaa parin kk tauon jälkeen vai pitääkö opettelu aloittaa alusta?

ei unohtanut muutamassa kuukaudessa, mutta varovasti tietysti kokeiltiin taukojen jälkeen

Minkä ikäisenä se sukellusrefleksi häviää?

Nyt 3v:na sanoo ettei halua sukeltaa, vaikka osaa kyllä edelleen. Tullut kai itsesuojeluvaistoa : )

Jos menen vauvan kanssa saunaan uinnin jälkeen, annanko vettä pullosta kun tisseistä ei tule enää maitoa? Vauvanhan pitäisi saada saunassa jotain juotavaa? Me ei oltu kovin pitkään saunassa kun ei viihtynyt, pari minuuttia lämmiteltiin. Pukemisen yhteydessä annoin tissiä kun oli jo nälkäkin, mutta korviketta siis ihan normaalisti jos ei kerran maitoa tule

Ja aluksi ei oltu koko puolituntista, aikaa pidennettiin vähitellen ja lähdettiin kun tuli väsy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritin googlatakkin. Kiitos vastauksistanne!

Jäi vaan mietityttää tuo korvikkeen anto, tyttö kun juo nutri-soijaa.... Eikä sitä voi tehdä valmiiksi, eikä uimahallissa ole mikroa. Että jos saunassa antaisin vettä ja heti nopeasti kotiin jossa sosetta?

Vierailija
4/4 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siellä varmaan on mikro?