G: Tilisi saldo?
Kerrankin saan itse laittaa kunnon summan =) 2255.75
Kommentit (51)
ja 10pvä tulee vasta elatustuki. en kyllä tiedä miten pärjään=(
joo joo, ei oo provo mutta kerätään taloa varten rahaa, ruetaan puolen vuoden päästä rakentaan ja tarkoitus on rakentaa ilman lainaa, mutta se ei onnistu eli joudumme ottaan vähän lainaa
yhteinen ja ainut tili, osa on kyllä menossa korkorahastoon...
Äitiyslomalla, joten rahat normaalia tiukemmassa, yleensä mulla tuo 3 000 euroa sellainen puskurirahasto, jonka alle saldo " ei saa" mennä. Onneksi muualla kiinni nopeasti realisoitavaa rahaa n. 14 000 euroa. =)
mä oon kotona, kotihoidontuella, lapset vajaa 3 ja 10kk , tilillä nyt 251¿ (tänään tuli kotihoidontuki) miehen tilillä 14¿..PAlkka tulee kyllä huomenna, mut siitä menee lainan lyhennys ja laskut... että näin meillä.
Vierailija:
mä oon kotona, kotihoidontuella, lapset vajaa 3 ja 10kk , tilillä nyt 251¿ (tänään tuli kotihoidontuki) miehen tilillä 14¿..PAlkka tulee kyllä huomenna, mut siitä menee lainan lyhennys ja laskut... että näin meillä.
Missä ovat ne kaikki köyhistelijät, jotka kyllä jaksaa lapsen takia sinnitellä pienillä tuloilla??? :D
toivottavasti ei kukaan " päättävä elin" tule lukemaan, johan siinä lähtis viimeisetkin tuet äipiltä. Ja sitäpaitsi olisi tyhmyyttä makuuttaa tuhansia euroja tavallisilla käyttötileillä...
Ihan tavallisia tallaajia täällä kaikki on :)
ja mulle toi summa on paljon näin loppukuusta... :)
pariakymmentätonnia tilillä. Haloo, jos on sen verran aivoja että on päässyt kiinni duuniin jossa tienaa, täytyy olla sen verran taloustietämystä että osaa laittaa rahan poikimaan....
Harvinaista kyllä.:) Myytiin asunto ja uutta ei ole vielä löydetty. Toki tuo ei riitä mihinkään, kun lainaa pitää ottaa reippaasti päälle.
Ihan keskituloinen kahden lapsen perhe mekin olemme, mutta elämme aika suunnitelmallisesti eli ryhdyimme yrittämään lasta vasta kun talous suht vakaalla pohjalla. Lisäksi olemme tehneet mm. sijoituksissa ja asuntokaupoissa erittäin fiksuja liikkeitä; toki onneakin ollut matkassa.
Ennen esikoisen syntymää menomme olivat sen verran pienet, että palkasta jäi ihan hyvin säästöön, ja siis nimenomaan tarkoituksella säästimme, ettei minun sitten ihan heti tarvitsisi kiirehtiä töihin takaisin. Vastaavasti ennen kuopuksen syntymää kävin jonkin aikaa töissä " keräämässä" lisää vararahastoa tulevan äitiysloman ja hoitovapaan varalle. Ja palkkani sen verran hyvä, että äp-rahakin hyvä.
3 000 euron puskurirahastosta yllä kirjoittanut
Kaikki tehdään laskelmoiden ja " varman päälle" . Harmi vaan, ettei elämää voi ennakoida. No, ehkä joskus huomaatte sen -kantapään kautta.
Ja sillä pitäisi selvitä 2 viikkoa(6 henkeä)
:) Ja sen enempää ei tilillä enimmillään ole aikoihin (koskaan?) näkynytkään.
En koskaan makuuta tavallisella käyttötilillä useita tonneja rahaa. Kaikki ylimääräinen sijoitetaan korkeampikorkoisille joko lasten, mieheni tai omiini. Osa tileistä on ulkomaisissa pankeissa.
Joskus aikoinaan pidimme ulkomailla asuessamme jopa 30 000 euroa käyttötilillä, mutta hyvin pian pankin rahoitusneuvojat puuttuivat asiaan ja valaisivat meitä fiksumpaan käytäntöön. Sen jälkeen olemme käyttäneet Suomessakin sellaista.
Vaikka olisimme suunnitelmallisia raha-asioissa, turha olettaa, että luulisimme voivamme olla suunnitelmallisia kaikkialla muuallakin. Trust me, tästä aiheesta turha viisastella minulle. =)
t. 41
mut toisaalta, se on kyllä mun " tuloilla" ihan hyvin jo... ja kahden viikon päästä saan ekan palkkani uudesta työstä! jes! =)