Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen on myasthenia graavis?

Vierailija
30.08.2006 |

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myasthenia gravis (MG) eli halvausmainen lihasheikkous ilmenee tahdonalaisten lihasten erittäin nopeana väsymisenä rasituksen yhteydessä. Tavallisia oireita ovat toisen tai molempien silmäluomien roikkuminen ja kahtena näkeminen. Niskan lihaksissa on usein heikkoutta, joten pään kannattelu on vaikeata. Pureskelu ja nieleminen saattavat vaikeutua, ja puhe voi muuttua epäselväksi tai honottavaksi pitempään puhuttaessa. Myös raajoissa sekä vartalon lihaksissa voi esiintyä poikkeavaa väsyvyyttä. Oireet voivat suurestikin vaihdella sekä päivittäin että pidempien ajanjaksojen kuluessa.



Keskimäärin tauti puhkeaa naisille 20¿30 -vuotiaana ja miehillä yli 30 -vuotiaana, mutta voi alkaa jo vauvaiässä tai vasta vanhuksena. Suomessa on noin 1000 MG -potilasta (vuonna 2005) ja vuosittain todetaan keskimäärin 44 uutta tapausta(10 vuoden keskiarvo, vaihteluväli 31 - 55).



Myasthenia graviksessa hermoärsytyksen siirtyminen hermosta lihakseen ei tapahdu normaalisti. Sairaus on autoimmuunitauti, jonka syntymekanismia ei vielä täysin tunneta. Suurimmalla osalla MG-potilaista esiintyy seerumissa vasta-aineita hermo¿lihas -liitoksen lihaskalvolla olevaa asetyylikoliinivälittäjäaineen vastaanottajavalkuaista (asetyylikoliinireseptori) vastaan.

Vierailija
2/2 |
22.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Facebookkiin on avattu uusi ryhmä, Tervetuloa! Myastenia Gravis Suomi https://www.facebook.com/groups/1135753643129587/?ref=bookmarks

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi seitsemän