Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Listatkaa kaikki teidän arkirutiinit! kuinka tarkkoja olette?

Vierailija
30.08.2006 |

Eli onko hyväksi todettu että vain tiettynä päivänä silittää, pesee pyykkiä tms.



Kun varmaan aika monella, niin tuntuu tämä arki välillä kaatuvan päälle, niin kerätäänpä tänne hyviä vinkkejä kuinka saada arki rullaamaan paremmin..

Itsellä tuntuu että koko päivän (2 lasta) saa olla kun robotti - siivota leluja, pestä pyykkiä, tehdä ruokaa, siivota jne jne.



Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska vauva käyttää kestovaippoja, pyörii pyykinpesukone joka ilta (joka toinen ilta vaippapyykit + vauvan/lasten vaatteet ja joka toinen ilta muuta pyykkiä). Eli illalla lasten mentyä nukkumaan on pyykkiurakka: Ensin puhtaat vaatteet pois kuivaustelineeltä ja sitten märät pyykit telineelle kuivumaan. Toi on musta rasittavin kotihomma, mitä meillä on. Onneksi muutamana iltana viikossa pestään lakanapyykkiä, minkä ripustamiseen ei mene kuin hetki. Ollaan yritetty aikaistaa tota pyykinpesemistä, mutta 60 asteen ohjelma (millä vaipat ja lakanat pestään) kestää 2,5 h, joten kun tullaan illalla ulkoa kotiin klo 20 aikaan ja laitetaan kone päälle, on se valmis vasta klo 22.30. Se tympii mua!



Arkisin tehdään aika nopeita ruokia tai jos teen jotain, missä kestää kauemmin, aloitan ruoan tekemistä, kun lapset ovat päiväunilla. Ei koskaan ulkoilla ennen iltaruokaa, vaan aamupäivällä ja iltaruoan (n. klo 17) jälkeen. Yritän tehdä sellaista ruokaa, mitä vanhempi lapsi söisi seuraavana päivänä lounaaksi, mutta yleensä sitä ei jää tai sitten se on sellaista, mitä ei voi lämmittää uudestaan. Niinpä lounaaksi vanhempi lapsi syö aika usein eineksiä (mistä en tykkää).



Illalla vanhempi lapsi kerää lelut ennen iltapalaa. Näin tehdään joka ilta, vaikka lapsi yrittää tapella vastaan. Usein aikuinen kyllä auttaa hommassa. Tiskikonetta tyhjennän ja täytän, kun ehdin ja jaksan. Yleensä tiskialtaassa odottaakin monen päivän tiskit =( Siivouspäivä meillä on joko la tai su, jolloin toinen vanhemmista menee lasten kanssa ulos ja toinen jää kotiin siivoamaan.



Mun mielestä meidän perheessä on aika vähän noita kotiaskareita, mutta toi pyykkien kuivumaan ripustaminen tympii aika usein/paljon. Mies kyllä osallistuu meillä aika paljon kaikkiin kotihommiin, joten mun ei tarvitse kaikkea tehdä, vaikka olenkin kotiäitinä.

Vierailija
2/5 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei silitetä kuin jotkut juhlavaatteet. Onneksi mieskään ei käytä kauluspaitoja juuri koskaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heittelen irtotavarat jokaisen perheenjäsenen omaan koriin iltaisin ja kerään olohuoneesta astiat (jotka jokaisen kyllä pitäisi viedä itse keittiöön) ja panen ap-koneen päälle ja pyyhin keittiön lieden ja tasot.



Muuta siivousta meillä ei tehdä säännöllisesti lainkaan - siivooja käy joka toinen viikko. Se on hiukan harvoin, mutta koetan kestää. Joskus patistan miehen imuroimaan väliviikolla.



Pyykit pesen perjantai-iltana ja lauantaiaamuna, rumpu kuivaa ne. Lauantaina mankeloin ja silitän lajittelen vaatteet kaappeihin.



Kaupassa käydään vain kerran viikossa, torstaisin, jolloin olen myös tehnyt viikon ruokalistan. Muina päivinä ostetaan töistä tullessa lähikaupasta maitoa ja leipää, jos tarvitaan.



Lauantaina laitan ruokaa sarjassa ja pakastan. Viikolla lämmitän pakastettuja ruokia tai laitan jotakin nopeaa kiertävän neljän viikon ruokalistani mukaan.







Vierailija
4/5 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Onneksi muutamana iltana viikossa pestään lakanapyykkiä, minkä ripustamiseen ei mene kuin hetki.

Miten teillä tulee niin paljon lakanapyykkiä, että sitä riittää muutamaksi päiväksi viikossa? Meillä perheessä 3 lasta ja kaikilla jo täysikokoiset lakanat. Meillä ne niitä Fullmoon-pataripusseja. Kun vaihdan lakanat (joka toinen viikko) menee alulakanat yhteen konelliseen. Pussilakanat pesen kahdessa erässä, mutta silloin mukaan mahtuu myös vähän muuta pyykkiä.

Tiskikonetta tyhjennän ja täytän, kun ehdin ja jaksan. Yleensä tiskialtaassa odottaakin monen päivän tiskit =(

5 hengen perheessä meillä tiskikone tyhjennetään kerran päivässä. Nykyisin mieheni hoitaa sen pääasiassa (ainoa kotihomma, jota hän tekee) ,mutta aikaa tyhjentämiseen kuluu vain kolme minuuttia (olen ottanut ajan kellosta)

Vierailija
5/5 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli siis ei ole mitään pyykkipäiviä tai siivouspäiviä...



pyykkään yleensä aamuisin, silloin kun huomaan sitä olevan paljon,

yleensä joka toinen päivä yksi koneellinen,

ja kuivausrumpu hoitaa kuivaamisen...



siivoan joka päivä hieman,

imuroin joka toinen tai kolmas päivä, kun näyttää likaiselta.



ja meillä on ilman rutiineja siisti ja puhdas koti,

rutiinien kanssa luulen että sitä stressiä tuleekin, kun aina on pakko tehdä jotain vaikkei jaksaisikaan/haluaisikaan/ehtisikään... =)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kuusi