Rahat eivät tahdo vieläkään riittää elämiseen vaikka...
olen tehnyt vaikka mitä sen säästämiseksi.
Luovuin autosta, parista lehtitilauksesta, vaihdoin monia tuotemerkkejä ruoasta lähtien halvempiin vaihtoehtoihin, teen paljon itse ja enemmän kerralla, pakastan, herkuista olen luopunut lähestulkoon kokonaan ja jos mieleni tekeekin jotain hyvää, leivon itse, enkä osta valmiina kaupasta.
Vaatteita en ole ostanut itselleni aikoihin, vaikka tarve olisi. Ei ole tullut mitään sellaisia yllättäviä menoja joihin rahaa olisi kulunut.
Tässä kun olen jo pidemmän aikaa paininut rahavaikeuksissa niin en voi muuta kuin ihmetellä sitä ettei mistään säästöyrityksistäni näyttäisi olevan mitään hyötyä.
En käy ravintoloissa, enkä voi haaveillakaan käyväni missään tapahtumissa jotka maksavat.
Tili alkaa näyttää taas tyhjää. vaikkei viimeistä rahapäivästä ole kauaakaan kulunut.
Mitä voin vielä tehdä? Luonnon antimiakin olen hyväksikäyttänyt, eikä tässä ole enää paljoakaan tehtävissä.
TAhdon kuitenkin syödä riittävän hyvin ja monipuolisesti, aivan kuten ennenkin. Ongelma vain on se että rahat eivät tahdo riittää sitten millään, vaikka monesta olen luopunut ja tinkinyt, aikä sitä rahaakaan tule sen vähempää kuin ennenkään.
Kommentit (5)
Noh, kerro meille
a) kuukauden tulosi
b) asumismenosi
c) netti- ja puhelinlaskujesi koko
d) mitä menee sähköön ja veteen
e) entä työmatkoihin, muihin laskuihin ja mitä ne on
Ehkä sit saat henkevämpiä vastauksia :)
Oletko tehnyt budjettia ja kuluseurantaa omista menoistasi? Johonkin se raha menee, vaikka monesta asiasta olet ilmeisesti supistanut.
Asutko tuloihisi nähden liian kalliisti?