Seuraatko sinä rahankäyttöäsi? Miksi, mikset?
Itse otin tavaksi tallentaa kaikki rahankäyttöni sekä ostokset ja maksetut laskut Exceliin. Vertaan myös eri ruokakauppojen ja ketjujen hintoja toisiinsa. Mielenkiintoista nähdä mihin kaikkea rahaa palaakin. Vaan ei pala enää. Mikä on sinun syysi tehdä tai olla tekemättä samoin?
Kommentit (13)
Seuraan Pivo-sovelluksen avulla. Ennen tein excel-taulukoita mutta enää en viitsi kun on tuo pivo.
En enää, mutta opiskelijana kyllä kun oli aikaa paljon ja rahaa todella vähän. Se oli mielestäni sekä hauskaa että hyödyllistä, ja jos joskus olen taas sellaisessa tilanteessa niin mielelläni aloittaisin uudestaan.
En seuraa. Ei ole ikinä ollut tarvetta, vaikka opiskelija olenkin. En tuhlaa ylimääräiseen, mutta haluan silti elää. Jos rahasta tulee huolta niin menen töihin tai otan lainaa. En pilaa nuoruuttani murehtimalla rahasta ja laskemalla pennosia!
Ei ole tarvetta. Mies hoitaa raha-asiat ja antaa miulle käyttörahat. Niistä säästelen rahat omiin ostoksiin, mitä jää yli kun ostelen ruoat.
Ostan vain välttämättömän, ja tarkastelen kulutustani kriittisesti mutta en merkkaile summia ylös. Muutaman kerran vuodessa käyn sitten shoppailemassa enkä laske pennosia - tosin ikinä en maksa normaalihintaa :D
Ei ole tarvetta noin tarkkaan seurantaan. Meillä on hyvät tulot, ja kuukausittain menee reilusti rahaa sijoituksiin, joten ei tarvitse stressata. Olemme molemmat myös luonnostamme sen verran nuukia, että vertaamme hintoja kaupoissa ihan luontevasti.
Nuorempana ts. asuntovelallisena seurasin menojamme, mutta nyt kun kaikki lainat on maksettu pois en jaksa seurata menoja tarkemmin. Perheen netto eli käteenjäävät tulot oli nyt heinäkuussa meidän perheellä 11000 euroa (ei ole provo, turha huudella), joten 5- henkinen perheemme elää tuolla summalla ihan hyvin. Ja aika paljon siitä jäi vielä säästötilille siirrettävääkin.
Mutta kyllä tulojen eteen on tehty työtäkin. Ensin opiskeltu kunnon ammatit, eletty nuukasti vellallisena. Nyt voi nauttia ja käydä syömässä joka päivä ravintolassa.
Ostan mitä tarvitsen. Se maksaa minkä maksaa. Mielelläni ostan edullisesti, eli ruokaostoksilla olen Lidlin säännöllinen asiakas. Mutta en sen kummemmin seuraa, mihin raha menee. Elämiseenhään se menee, hyvään elämiseen.
En ihan noin suuressa mittakaavassa. Sen sijaan ollaan laskettu viikkobudjetti ruokaostoksille yms. ja siitä ei livetä. Jos keskiviikkona tulee aivopieru ja ostan vaikkapa viinipullon niin loppuviikko syödään puuroa vaikka rahaa olisikin tilillä.
Seuraan. Ennen rahaa meni paljon kaikkeen sellaiseen, joka tuntui kuitenkin loppujen lopuksi turhalta. Nyt, kun turhat rahanreiät on karsittu pois, pystyy käyttämään rahaa tärkeisiin ja mielekkäisiin asioihin.
Rahankäyttöä on myös helpompi suunnitella, kun tietää, paljonko mihinkin menee rahaa. Laitamme esimerkiksi erillisille tilille joka kuukausi vakiosumman rahaa laskuja varten, niin menot ovat tasaiset joka kuukausi eikä enää tule ikäviä yllätyksiä, kun kaikki mahdolliset ja mahdottomat laskut tipahtavat postiluukusta samalla viikolla. Samoin siirrämme heti palkan tultua aika suuren summan rahaa säästötilille, käyttötileille jää vain sen verran kuin arvioimme tarvitsemme tulevan kuukauden aikana ja tietysti vähän lisää pelivaraa. Säästäminen on helpompaa, kun siirtää rahaa säästöön heti, kun sitä tulee, eikä odota kuun loppuun nähdäkseen, sattuuko jotain jäämään jäljelle.
Minäkin käytän Pivoa! Todella kätevä, kun näkee kauppakohtaisestikin että mihin on rahat mennyt. Suosittelen kyllä!
Seuraan. Minulla on vuosibudjetti eteenpäin, lisäksi seuraan kuukausitasolla missä mennään.
Minä laitan vihkoon kuukauden nettopalkan ja kirjaan kaikki menot. Näkee, miten summa vähenee ja mitä jää jäljelle.
Helpottaa menojen hallintaa.