Lapselleni maksettiin huvittelureissu
Poikani kaveri pyysi poikaani vesipuistoon perheensä kanssa. Lupasi maksaa pääsyliput, jotka ovat toista kymppiä.
Luuleeko tuo toinen perhe että olemme köyhiä eikä meillä ole varaa tuohon (olisi)? Ärsyttää! Ja pikkusiskoa ärsyttää vielä enemmän kun ei pääse mukaan.
Kommentit (20)
No jos te kerran ette ole köyhiä ja varaa pääsylippuihin on, niin viekää pikkusisko puistoon itse. Ja laittakaa pojalle sopivasti ruoka- ym rahaa mukaan.
Siis täh? Jos minä kutsun lapsen kaverin reissulle niin maksan kaiken, huolimatta perheen taloustilanteesta. Pääsyliput, ruuat, juomat ja jätskit. Eikö tämä nyt ole ihan normaalia...?
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 09:13"]
Siis täh? Jos minä kutsun lapsen kaverin reissulle niin maksan kaiken, huolimatta perheen taloustilanteesta. Pääsyliput, ruuat, juomat ja jätskit. Eikö tämä nyt ole ihan normaalia...?
[/quote]No ei ole normaalia. Yleensä jokainen maksaa itse ja niin on täälläkin yleensä toimittu, eikä jätetty toista kiitollisuudenvelkaan tai tuntemaan oloaan köyhäksi.
ap
Pian se on korjattu. Laitat pojan mukaan satasen kun menee kylään sinne missä maksettiin.
Häh. Ihan normaalia että se maksaa joka mukaan kutsuu, ei liity että ajattelisi toisia köyhäksi. He halusivat lapselleen kaverin sinne. Se on se vastapalvelus lipusta, että poikanne on se kaveri heidän lapselleen. Ei mitään syytä kiitollisuudenvelkaan.
Minusta olisi pikemminkin outoa jos joku kutsuisi mukaan ja ei maksaisi.
Ap:lla taitaa olla itsetunto-ongelmia?
Voithan ap laittaa pojalle pääsylippurahat mukaan niin ei tarvitse tuntea jäävänsä kiitollisuudenvelkaan. Ongelma ratkaistu!
On kahdenlaisia ihmisiä: Osa miettii koko ajan, kuka maksaa mitäkin ja että ei ole sopivaa, että kukaan maksaisi mitään toisen puolesta. Nämä sitten lukevat ravintolalaskua rivi riviltä ja ihmettelevät, että toisen annos oli 50 senttiä kalliimpi.
Sitten on toisaalta ihmisiä, jotka eivät lainkaan ajattele sitä, kuka maksaa silloin, kun on kysymys määrältään vähäisistä summista. Eli jotka ongelmitta tarjoavat tai vastaanottavat.
Usein ensimmäiseen ryhmään kuuluvat ovat vähävaraisempia, joille raha on herkkä aihe, ja jälkimmäiset paremmin toimeentulevia. Toki poikkeuksiakin epäilemättä on.
No voi hyvänen aika. Ota tarjous vastaan ja kiitä/muistuta poikaasi kiittämään kaveria. Toivottavasti pojallanne on hauska päivä siellä puistossa. Vie sinä sitten joskus pojat vaikkapa leffaan, huvipuistoon tms.?
Ja pikkusiskolle selitä, että hänellekin tulee kavereiden kanssa vielä joskus menoja, joihin veli ei pääse.
Ihme kitinää!
Ai kauheeta! Me Ollaan ite todella köyhii,mut jos ollaan pyydetty kaveri mukaan vaikka uimahalliin tai muualle niin ollaan kyllä maksettu...en oo ees aatellu et joku suuttuisi. Ja varmaan on ollu paremmin toimeentulevista perheistä..
Ja pikkusiskon kans pitää sit ite lähteä toisella kertaa :)
Me ollaan annettu lapsen mukana rahat sisäänpääsyyn ja ruokiin yms. ja loppuraha mikä jää palautuu sitten lapsen mukana. Ongelma on ratkaistu, kun jokainen maksaa omat kulunsa, autokyyti sen sijaan tulee sieltä toiselta perheeltä.
Ja muista sitten vastavuoroisesti ottaa tuo kaveri mukananne johonkin huvittelupaikkaan.
edellinen jatkaa
Kyllä täälläkin se kutsuja usein maksaa ellei hinta ole jotain ihan järkyttävää.
Ap tunnustaa että valehteli vähän aloituksessaan ;).
Eli me olimme se perhe, joka ajattelemattomasti maksoi pojan kaverin huvittelureissun. Tuo toinen äiti siis avautui minulle, että eivät meidän almuja tarvitse ja muutenkin ajoimme heidät inhottavaan tilanteeseen kuin vain toinen lapsi pääsi mukaan ja nyt sitten toinen vinkuu että hänen pitää kanssa päästä.
"Pahinta" oli että tämä meidän kutsumme ei ollut edes eka kerta, vaan olemme useammankin kerran vuosien varrella pyytäneet heidän lapsensa mukaan lähikylpylään (jonne perhelipulla maksaa saman verran, oli lapsia 2 tai 3, meillä on omia 2).
Olin sen verran yllättynyt tästä, että piti sitten tulla tänne ihmettelemään, että onko tuo oikeasti yleinen käytäntö, että toisen lapselle ei saa maksaa huvittelureissuja. Maksaisin mielelläni vaikka 15 e jo siitä, että minun ei tarvise värjötellä koko ajan oman poikani kanssa vesiliukumäkijonoissa, vaan pojalla on kaveri ja näin hauska päivä.
ap
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 09:35"]On kahdenlaisia ihmisiä: Osa miettii koko ajan, kuka maksaa mitäkin ja että ei ole sopivaa, että kukaan maksaisi mitään toisen puolesta. Nämä sitten lukevat ravintolalaskua rivi riviltä ja ihmettelevät, että toisen annos oli 50 senttiä kalliimpi.
Sitten on toisaalta ihmisiä, jotka eivät lainkaan ajattele sitä, kuka maksaa silloin, kun on kysymys määrältään vähäisistä summista. Eli jotka ongelmitta tarjoavat tai vastaanottavat.
Usein ensimmäiseen ryhmään kuuluvat ovat vähävaraisempia, joille raha on herkkä aihe, ja jälkimmäiset paremmin toimeentulevia. Toki poikkeuksiakin epäilemättä on.
[/quote]
Mun kokemuksen mukaan menee toiste päin vaikka toki myös ihmiskohtaista. Lähipiirissäni vähävaraisia enemmän tai vähemmän, eikä senttejä laskeskella juuri koskaan kun on opittu että se raha ei ole kaikki kaikessa. Tarjotaan ihan puolin ja toisin. Paremmin toimeentulevia (ja taustoiltaankin hyvätuloisia) tiedän jotka ei kyllä tarjoa, anna tai edes lainaa mitään (esim tavaroita) ja Kaikessa säästetään älyttömyyksiin asti. Itse olen myös oppinut todella säästäväiseksi mutta elämyksiin ja arjen pieniin nautintoihin satsataan silloin tällöin. Sivusta katsojana tuntuu että noilla hyvätuloisilla säästäjillä jää kyllä elämä elämättä ja nauttimatta.
Mulle olisi ongelma lähinnä se, että me ei tarjota välttämättä vastavuoroisesti. Meillä on useampi lapsi ja auto täynnä omista ja ei pääse perhelipulla yhtään ylimääräistä.
Eli jos meidän lapset kutsutaan vastaavaan, pääsevät kyllä ja ihan mielelläni maksan oman muksun kulut. Sitten kun ne maksaa joku "vieras" taho, jää tavallaan kiitollisuudenvelkaan. Mutta en kyllä jää siihen rypemään, päästän lapsen ja jos haluavat ehdottomasti maksaa siitä vaan.
Ja tuo sisarkateus on kyllä typerää. Ei kaikkialle tarvitse päästä. Toki perheen sisällä ollaan tasapuolisia.
Ja kyllä meidän lapsia on kutsuttu ties minne "täysihoitoon". Nauttikoot. Kyllä ne pyytäjät ovat halunneet meidän lapsen seuraa ja ovat varmasti ihan tyytyväisiä. En edes usko, että haluaisivat vastapalveluksia.
Ollaan vähän köyhiäkin :). Tai siis hyvinvointivaltiolaisittain "köyhiä".
Kaikesta sitä ihmiset ongelman tekee. Poikasihan sen lahjan vastaanotta etkä sinä.