Meniköhän jauheliha pilalle...
Otin sen pakkasesta n. klo 23. Se oli pöydällä n. klo 00.30 asti ja vielä ihan jäässä joten laitoin sen mikroon 3 minuutiksi(mikro siis sammui) Sitten unohduin AV:lle ja otin sen sieltä mikrosta vasta klo 1.25 ja ryhdyin paistamaan. (Se oli kuumentunut mikrossa aika hyvin kun kulmat oli ns. paistuneet.)
Ja miksiköhän laitan yöllä ruokaa? No olen laiska yökukkuja, joka on lomalla. Ja miksikö jätin sen mikroon? No olen AV-koukussa :/
Kommentit (5)
Jauheliha pilaantuu nopeammin auringonpaisteessa kun tuot ostokset kotiin. Syön vanhaa jauhelihaa kun se näyttää punaiselta, täytyy vain paistaa kuumemmalla. Joskus tuoreet kaupasta ostetut jauhelihat näyttävät siltä kuin ne olisi pilaantuneet. Jää kyllä ostamatta.
Pakastettua ja sulatettua lihaa? ruoaksi? Yöks...
Risottoa mä siitä tein. Ja ajattelin että ehtikö mennä pilalle kun oli eka huoneenlämmössä 1,5 tuntia (täällä sisällä on varmaan 30 astetta lämmintä) ja sitten sulatuksen jälkeen siellä mikrossa vielä lähes tunnin. Eli niin kuin 2,5 tuntia huoneenlämmössä ennen paistamista. Mutta hyvä jos ei oo pilalla. Tuota risottoa ajattelin syödä useamman päivän. AP
Tuskinpa se pilalla on. Ihmiset on muutenkin liian hysteerisiä ruoan suhteen. Jos se sitäpaitsi ois pilalla niin ei siitä muuta seurais kuin vatsanväänteitä ja ehkä ripulia.
Miksi se olis pilalle mennyt? Oletkin varmaan jo syönyt sen ;D