Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä jos pelkää liikaa alakautta synnyttämistä ja haluaa pelon vuoksi sektion?

Vierailija
24.08.2006 |

Saako sen ihan varmasti? Olen espoolainen enkä tiedä onko synnytyspaikkani Jorvi vai jompikumpi Helsingissä. Raskaus niin alussa etten ole ollut vielä neuvolassa. Nyt kaipaan omaa kokemusta ja pelkkää faktatietoa asiasta. Monenlaista mutujuttua olenkin kuullut, mutta mikä on totuus?

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä voiko pelon takia saada sektion, mutta ei välttämättä. Sektio kun ei todellakaan ole riskitön tapa synnyttää. Tsemppiä! Joka puolella maailmaa naiset nytkin synnyttävät, ja selviytyvät siitä hienosti. Niin sinäkin!

Vierailija
2/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

T. 2 alateitse synnyttänyttä ja olivat upeita kokemuksia! (vaikka äitini pelotteli minut puolikuoliaaksi)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kerro pelostasi neuvolassa, pääset pelkopolille. Siellä sulle kerrotaan sektion riskeistä jne. ja sun pää käännytetään alatiesynnytykseen, joka on paljon turvallisempi sinulle ja vauvallesi.



Suomessa ei voi itse päättää meneekö sektioon vai ei. Niissä maissa joissa synnytys tehdään yksityisissä sairaaloissa, voi päättää ns. voi listalta tilata sektion.

Suomessa synnytykset tehdään kunnallisissa sairaaloissa ja siellä ei voi hoitoja " tilata" . Hoidoista voi kieltäytyä, mutta ei voi vaatia jotain tiettyä hoitomuotoa. Lääkäri on se joka päättää mitä hoitoja, leikkauksia yms. sinulle tehdään.



Kylmä tosi asia, joka on totta.

Vierailija
4/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monella ystävälläni on vammautunut lapsi alatiesynnytyksessä, joten ei kiitos alatiesynnytyksen kivuille ja riskeille! Kannatan sektiota, hyvä tapa synnyttää.

Vierailija
5/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ota stressiä siitä, kerro rohkeesti neuvolassa pelostasi! Itse synnytin toisen lapseni alakautta ja ilman mitään kivunlievitystä; ja olen todella onnellinen siit että rohkaistuin (päätöksen tein synnärissä).

Kipiää teki, mutta se unohtui samoin tein kun sain vauvan syliini.

Vierailija
6/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko jollain ihan oikeasti kokemusta asiasta pääkaupunkiseudulla? TIETOA?



ap (joka kiittää vastauksista)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tä minulle yrittääkään ehdottaa. Se kun ei tule kysymykseenkään ja en siitä selviä. Ketään ei alakautta pakoteta synnyttämään. Jos joku lääkäri on hankala, vaadi toinen lääkäri.

Vierailija
8/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnytyksessä?? Täytyy työskennellä vammaisten lasten parissa, ei muuten mahdollista. Alatiesynnytyksessä vammautuneita on todella harvassa!!! Sektion riskit ovat alatiesynnytystä suuremmat, koska siinä nukutetaan ja avataan kehoa. Se on aina vaarallisempaa kuin luonnollinen synnytys. Mutta sektio voi olla myös aivan todella hyvä kokemus, kuten alatiesynnytyskin.

Itse olen synnyttänyt kolmesti alateitse, yksi synnytys oli vaikea lapsen suuren koon takia ja jouduttiin käyttämään imukuppia. Kuitenkin synnytys oli kokonaisuutena hyvä kokemus, eikä siitä jäänyt kammoa. Viimeinen synnytys oli suorastaan upea kokemus, helppo ja vähäkipuinen.

Kannustan synnyttämään alateitse ja käymään jossain luomusynnyttäjien valmennuksessa, mistä saa hyvät vinkit siihen, miten synnytyksessä voi itse vaikuttaa kipuun ja luonnollisen syntymän edistymiseen. Itse viimeisellä kerralla perehdyin todella kovin synnyttämiseen, luin kirjoja ja tutkin nettiä, ja tietysti jo kahdesti synnyttäneenä minulla oli ymmärrys synnytyksen kulusta ja näin ollen kaikki tämä yhdessä mahdollisti aivan mahtavan synnytyskokemuksen. Se on jotain niin erikoista ja ihmeellistä, että on sääli, ettei kaikki voi tai halua sitä kokea, koska mitään niin merkillistä en ole koskaan kokenut kuin synnytykset. Mutta jos ei niin välitä siitä kokemuksena, niin sektiolla tulee ihan yhtä hyviä vauvoja ja äitinä on yhtä hyvä oli synnytystapa mikä hyvänsä. Mutta kokemuksena se on suositeltava!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai he uskovat sitten vaikkei itku siinä tilanteessa tulekaan... Jos sinä olet saanut perustelemalla että pelkäät niin kai se onnistuu muidenkin kohdalla.



ap

Vierailija
10/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin sanoa,että et välttämättä saa sektiota. Ei niitä voi tilata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On vähän eri asia tilata sektio kuin pelätä alatiesynnytystä niin paljon ettei pysty siihen! Miten onkaan niin mahdottoman vaikea ymmärtää, kuinka suunnatonta pelkoa voi tuntea. Ei vähättely auta ketään. Inhottava sävy puhua jostain tilaamisesta kun toinen todella pelkää. Nämä synnytyspelot on sellainen asia mistä tulee kohtuuttomasti lokaa niskaan ja se on hyvin ikävää. Paniikinomainen pelko on varmasti todella haitallista synnytyksen etenemiselle. Aivan sama mitä ne asiat synnytyksessä on joita pelkää jos pelostaan ei pääse, on oikeus saada sektio.

Vierailija
12/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin molempia tapoja kokeilleena voin sanoa että mulle ainakin sektio oli se hirveämpi kokemus, alatiesynnytyksessä sain kunnon kivunlievityksen ja kaikki meni hyvin, sektion jälkeen olin kipeä viikkoja. Mene pelkopolille juttelemaan, sinne pääsee jo raskautta suunnitellessakin jos on tarvetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ämpärikaupalla paskaa? Eiköhän jokaisen pelkojen syy ole hänen oma asiansa, mielestäni tässä ketjussa kysyttiin vain että saako pelon takia sektion.



Toivon ap:lle tsemppiä ja onnittelen vauvasta!

Vierailija
14/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi olen sitä mieltä, että suomalaisnaisten pitäisi aktiivisesti vaatia yksityissairaaloitakin hoitamaan synnytyksiä / sektioita. Kaikki eivät halua ala-arvoiseen kunnalliseen sairaanhoitoon...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsingin naistenklinikalla synnytyspelon vuoksi. Ketään ei voida pakottaa synnyttämään, tämän sanoi minulle lääkäri ko. sairaalassa. Kävin ekaksi pelkopolilla juttelemassa kätilön kanssa, sen jälkeen muutaman kuukauden päästä lääkärin juttusilla. Synnytystapa-arviossa rv 36 lääkäri sitten lopullisesti päätti asian ja sektiopäivä sovittiin. Käytännössä kyllä tiesin jo ennen synnytystapa-arviota, että sektio tehdään, sillä olihan sekä kätilö että lääkäri sanoneet jo ekalla käynnillani, että ketään ei pakoteta.



Olen ymmärtänyt että jorvisssa suhtaudutaan pelkosektioihin nihkeämmin, mutta voin olla toki väärässäkin.



Vierailija
16/20 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun Espoossa ja sain esikoiseni tammikuussa -06 pelkosektiolla ja synnytyssairaala oli Naistenklinikka. Sektio " irtosi" aika helposti, eli pari kertaa juttelin lääkärin kanssa. Pelkopolille oli niin kovat jonot että sinne en päässy tai oikeastaan joutunut juttelemaan. Otin aika alkuvaiheessa asian puheeksi neuvolassa ja pyysin lähetettä pelkopolille. Nkl:llä juttelin lääkärin kanssa rv:llä 20 + jotain ja toisen kerran rv:llä 36 jolloin määrättiin sektioaika kun tein selväksi että edelleenkin sektion haluan.



Sektio kokemuksena oli mahtava niinkuin oman lapsen syntymä noin yleensäkin. Toipuminen oli nopeaa. Sektio tehtiin keskiviikkona ja kotiin päästiin vaavin kanssa jo lauantaina. Seuraavakin tulee syntymään ehdottomasti samalla tavalla (jos luoja suo).



Niin joo ja NKL:n lääkäriä lainatakseni: " Ketään ei pakoteta synnyttämään alakautta jos ei halua" .



Tsemppiä! Kyllä se siitä!

Vierailija
17/20 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sektion saa jos senkin jälkeen päätyy sektioon

Vierailija
18/20 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin sitä ymmärtäis jos ois joku kamala synnytys takana. Mutta että jo ensimmäisen lapsen synnyttäminen pelottaa noin kamalasti!? Kyllä nainen siitä selviää, vaikka se sattuukin. Unohtuu kun saat vauvan viereesi.

Ajattele vaikka niin että jos se olisi todella kauheeta, niin kukaan ei rupeaisi siihen toista kertaa, saat kolmatta.

Aika tekee tehtävänsä, ja ennekaikkea se mitä saat!

Vierailija
19/20 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli esikoinen perätilan vuoksi sektiolla ja kuopus normaali alatiesynnytys. Jos valita saan, niin sektiota en toista kertaa ottaisi. Niin paljon paremmin toivuin ja pienemmillä kivuilla normaali synnytyksestä.

Vierailija
20/20 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen tuli alatietse ja kaikki meni ihan hyvin.

Kuopus on syntynyt sektiolla. Ja se oli kamalampaa. Jälkikivut on ihan hirveitä, edes sitä omaa lasta et voi nostaa syliisi itse. Haavan hoitaminen, arpi (joskin näkymättömällä alueella) ja ihan se kun kerran on synnyttänyt alakautta, niin ei se tuntunut " synnyttämiseltä"

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yhdeksän