Serkut yökylässä, meille iskee heti jokin tauti.
Olemme iloisesti taas kerran koko perhe vatsataudin kourissa, joka ilmeisesti tarttunut lasten serkuista, jotka olivat viime viikonloppuna yökylässä. Heillä oli ollut tauti edellisellä viikolla. Tämä on kolmas kerta, kun he tulevat puolikuntoisena meille yökylään, Tämä on kolmas vatsatautiepidemia, joka on tullut yökyläilyn jälkeen. Vesirokonkin he tartuttivat, mutta se olikin tervetullut, pääsimme siitä eroon kertaheitolla. Nyt en enää heitä mielellään ota tänne, koska aina sama juttu edessä. Miehelläni on sellainen työ, ettei sieltä voisi olla pois viikkotolkulla, mutta on pakko, ei voi ripuloivana ja oksentelevana ja kuumeisena siellä hillua. Minulla olisi ollut tärkeä vikko myös töissä, harmittaa!! Nyt otan opikseni, en heitä tänne enää ota. Meillä on ollut näiden kyläilyjen vuoksi monia viikkoja poissaoloa niin koulusta kuin töistäkin. En enää uskalla riskeerata, vaikka lapsista yökyläilyt olisivat hauskoja.
Kommentit (6)
Meidän vastustuskyvyssämme ei liene mitään erityisempää vikaa verrattuna toisiin perheisiin. Nuorempi lapseni on päiväkotiryhmässä, jossa taudit liikkuvat, mutta ei hän normaalisti sairastele, ( siis jos ei serkut yökylässä), vanhempi lapseni on ollut viimeeksi sairaana vuonna 2000, vaikka koulussakin liikkuu vaikka mitä sairauksia. Minä itse ja mieheni emme ole sairastelleet vuosikymmeneen. Voisiko siis olla syynä se, että toiset tuovat aivan puolikuntoisia lapsia hoitoon, koska on itse pakko päästä rientämään?Muutamat tuttavammekin ovat kiinnittäneet asiaan huomiota, kun kerroin, että olemme vatsataudissa, he kysyivät heti, että olivatko serkut taas yökylässä.
Jos vielä serkut olivat olleet juuri itse toipumassa taudista. Mielestäni tuo on todella hävytöntä tuoda lapset kylään vaikka vielä " sairaita" . Meilläkin käynyt joskus näin sukulaisten muksujen kanssa. Itselleni ei tulisi mieleenkään mennä kyläilemään lapsiperheeseen ja todeta että " tolla meidän ossilla on vielä vähä flunssaa, oli koko viime viikon kuumeessa" . Eikö sitä perhana voi hoitaa ne lapset ensin kuntoon ja vierailla sitten!
Meillä ei ole liian siistiä ja desifioitua, todellakaan. Omistamme peräti lemmikkieläimiä, asumme maalla. Tämä ottaa pattiin juuri sen vuoksi, että yökyläilyt ovat olleet muuten kaikin puolin onnistuneita, ilman tätä sen jälkeistä sairastelua. Serkut eivät ole oppineet pesemään käsiään esimerkiksi, wc käyntien jälkeen, ja katsovatkin minua ihan kummissaan, kun heitä kehoitetaan käsien pesuun.
Se kertoo jo paljon, kun ilmoitan meidän sairaudesta heille , siis vanhemmille, vierailun jälkeen, ovat aivan vaikeina, eivät osaa sanoa mitään, vaikka yleensä juttu luistaa.
kaveri oli ollut jo viikon terve ja menin käymään heillä ja silti sain mahataudin... onneks oli vaan sellanen päivän kestävä...
Mutta siitä se kasvaa.. Ehkä pitäisi serkkujen useammin tulla..
Onko teillä liian hygieenista ja puhdasta? Käytätkö paljon desinfioivia aineita? Oletko tappanut kaikki bakteerit, myös ne joista se vastustuskyky kehittyy?
Sanoisin kyllä, että kannattaa oikeasti tehdä jotain jos jatkuvasti olette kipeitä..