Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko olemassa "lievempää" neurologista ongelmaa kuin esim. as?

Vierailija
05.06.2014 |

Tätä asiaa olen joskus miettinyt, kun olen katsonut itseäni ja sukulaisiani. Meistä monella on tietynlaisia ongelmia ja mietin, onko kaikki vain opittua/muuten vaan perittyä ilman mitään diagnoosia, vai onko tälle olemassa joku diagnoosi?

 

Onko mahdollista, että olisi olemassa joku lievempi neurolognen häiriö? Tai voiko näitä ongelmia olla sen verran vähän, etteivät riitä mihinkään diagnoosiin? Itsessäni tunnistan as-, add- ja tourette-oireita, mutten kuitenkaan ehkä tarpeeksi. Minut on myös kerran laitettu adhd-testiin, ja adhd:ta ei kuulemma ole.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
05.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvalla nyt mitään niistä puhtaasti on. Saman sateenvarjon alle kuuluvat.

Vierailija
2/10 |
05.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

On totta kai mahdollista että on piirteitä pelkästään. Sitä sanotaan sitten vaan että on asperger-piirteitä. Kaikilla varmaan on jotakin jonkin asteisena. Vasta sitten kun niitä on tietyn rajan yli ja tarpeeksi laajasti, niin voidaan diagnosoida.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista. Meinasin unohtaa että tein koko alotuksen eilen. :D

 

Ovatko nämä pelkät as/adhd-piirteetkin periytyviä, kuten as voi olla? Onko tämä piirteiden esiintyvyys siis enemmänkin sellainen jatkumo - kun on tarpeeksi monta piirrettä, tulee diagnoosi ja mitä enemmän piirteitä on, sitä "vakavammasta" asiasta on kyse?

 

ap

Vierailija
4/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietenkin ovat periytyvä. Ja juuri noin jatkumona. Olennaista tietysti on paljonko oireista on haittaa arkielämälle ja vakavuus sen mukaan.

Vierailija
5/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai niin, se testi, jossa olin... Me ei silloin puhuttu muusta kuin adhd:sta. Eipä siinä ylipäätään puhuttu paljoa, kävin vain kaksi kertaa neuropsykiatrilla tekemässä testiä, muita tapaamisia ei ollutkaan sitten, ja tulokset tulivat kotiin. Hän kirjoitti suurin piirtein niin, että mulla voi olla lieviä piirteitä adhd:sta, mutta ei mitään diagoosiin johtavaa.

 

Pitäisikö mun käydä vielä neurologilla tai psykiatrilla vai unohtaa jo koko asia? Kun tämä aina kuitenkin vaivaa...

 

ap

Vierailija
6/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.06.2014 klo 11:28"]

Kiitos vastauksista. Meinasin unohtaa että tein koko alotuksen eilen. :D

 

 

ap

[/quote]

 

Ihana! Unohdit :) kuin minä, ja uskon, että meidän suvussa on myös jotain häikkää :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.06.2014 klo 11:33"]Ai niin, se testi, jossa olin... Me ei silloin puhuttu muusta kuin adhd:sta. Eipä siinä ylipäätään puhuttu paljoa, kävin vain kaksi kertaa neuropsykiatrilla tekemässä testiä, muita tapaamisia ei ollutkaan sitten, ja tulokset tulivat kotiin. Hän kirjoitti suurin piirtein niin, että mulla voi olla lieviä piirteitä adhd:sta, mutta ei mitään diagoosiin johtavaa.

 

Pitäisikö mun käydä vielä neurologilla tai psykiatrilla vai unohtaa jo koko asia? Kun tämä aina kuitenkin vaivaa...

 

ap

[/quote]

Mihin tarvit tutkimuksia? Ihmiset ovat erilaisia, jokainen löytää itsestään erilaisia piirteitä. Ja ihmisten ominaisuudet periytyvät.

Vierailija
8/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kun aspergeria testataan, niin siinä on sellainen strukturoitu käyttäytymistesti, josta saa pisteitä skaalalla 1-14. Tällä skaalalla 1 on ihminen, jolla ei ole ollenkaan autistisia piirteitä. 14 on syvästi autistinen, puhumaton ja kontaktia ottamaton kanneristi. KAIKKI ihmiset siejoittuvat tällä skaalalla johonkin. Suurin osa ihmisisstä on jossain kolmen ja kuuden välillä. (Tämä on kellokäyrä, mutta kuvaa tarkemmin vain toista harvinaisempaa käyrän päätä) Jonkinlaisen autismikirjon diagnoosin saa 7 pisteellä. Rainman-elokuvan mies on ehkä 10. Minä olen ehkä 5. Poikani sai testissä 8 pistettä ja asperger-diagnoosin.

 

Ja kyllä. Nämä piirteet ovat perinnöllisiä ja usein niitä on suvuissa toisten kohdalla enemmän ja jonkun kohdalle sit kerääntyy kasa, joka haittaa diagnosoitavaksi asti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkimuksia olen halunnut sen takia, kun mulla on elämässäni ongelmia. Toivoisin voivani ymmärtää itseäni paremmin ja haluan auttaa itseäni pärjäämään paremmin. Joskus mua mietityttää myös sukulaiseni, joilla näen ongelmia, ja haluaisin auttaa ja toisaalta en haluaisi päätyä samaan tilanteeseen. Kun kaikki istuvat yksin jossain kämpässä ja eristävät itsensä muusta maailmasta... Surullista. :( Mut enpä mä tiedä, voinko noille mitään... En kai voi auttaa, jos ei apua pyydetä.

 

Ainakin voin yrittää omalle tilanteelle tehdä jotain (ja paljon olen yrittänytkin). Ja muutenkin olen sellainen luonne, että tykkään ottaa selvää asioista ja pohdin niitä. Kiitos, kun viitsitte vastailla mulle. :)

 

ap

Vierailija
10/10 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene vaan uudestaan tutkimuksiin!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kahdeksan