11v. rikkoo omia tavaroitaan
Haluaisin kysyä mitä mieltä olette, onko normaalia? Meillä 11v. Poika rikkoo omia tavaroitaan. Tänään löysin hänen nahkaisen tabletin suojuksen aivan riekaleiksi revittynä. Kun kysyin kuka on rikkonut, myönsi hän itse rikkoneensa muttei kuitenkaan osannut kertoa syytä. Hänellä oli tänään myös kaveri kylässä ja he halusivat pelata vesisotaa. Käskin nuoremman poikamme lainata vesipyssyään tälle vieraalle ja sanoin että seuraavaksi kun nuorempi haluaa pelata oman kaverinsa kanssa, lainaa isoveli omaansa. Kun lainaus oli tehty ja leikit käynnissä, sanoi poika kaverilleen ja muille lapsillemme että tekisi mieli rikkoa oma pyssy jottei sitä koskaan tarvitsisi lainata. Mielestäni ei ole ihan tervettä että noin iso poika haluaa ennemmin rikkoa omia tavaroitaan kuin lainata niitä. Nämä olivat vain uusimmat tapaukset, tällaista on ollut ennemminkin.
Kommentit (4)
Ajattelisi kyllä että ei pidä itsestään selvyytenä. Meillä neljä lasta, uutta tavaraa saa vain synttärinä ja jouluna sekä jos itse kerää kotitöillä rahaa ja ostaa. Tabletin suojan hän osti itse ja pyssyn sai lahjaksi.
Ajattelisi kyllä että ei pidä itsestään selvyytenä. Meillä neljä lasta, uutta tavaraa saa vain synttärinä ja jouluna sekä jos itse kerää kotitöillä rahaa ja ostaa. Tabletin suojan hän osti itse ja pyssyn sai lahjaksi.
Ei ole ainakaan järkevää. Itse laittaisin pojan ostamaan uudet itse tilalle, jotta oppisi etteivät tavarat ole itsestäänselvyyksiä. Toivottavasti ei siirry missään vaiheessa hajottamaan muiden tavaroita!