Paljon maksaisitte peruskuntoisesta rintamamiestalosta?
Elikäs jos tontin arvoa ei oteta huomioon, mikä on huippusijainnilla olevan peruskuntoisen rintsikan markkinahinta? Tai paljon olisitte valmiita maksamaan. Ja tosiaan siis peruskuntoinen paitsi ikkunat ja kv-putket tehty, ei viemäröintejä. Remppaan laskettu että 60 000e menee, joten hankala miettiä mikä hp on liikaa.
Kommentit (10)
Olen asunut ulkomailla 20v ja rahan arvo on Suomessa muuttunut sina aikana. Haluan vain sanoa, etta vanhat puiset talot Suomessa on just ne parhaat. En ikina muuttaisi uuteen jos vanha on tarjolla.
Olen asunut ulkomailla 20v ja rahan arvo on Suomessa muuttunut sina aikana. Haluan vain sanoa, etta vanhat puiset talot Suomessa on just ne parhaat. En ikina muuttaisi uuteen jos vanha on tarjolla.
Todella paljon riippuu siitä "huippusijainnista". Tuskin se on ainakaan Helsingin keskustassa.
Riippuu siitä missä se sijaitsee. Itse asun Helsingissä niin tuosta naapurustossa oli myynnissä ilmoituksen mukaan "asumiskelvottomassa kunnossa" oleva rintamamiestalo myynnissä hintaan 470 000 €. Samalla alueella oli myynnissä semmoinen aika peruskuntoinen n. 100 m2 rintamamiestalo 990 000 € ja meni kaupaksi alta kahdessa viikossa!
Jossain Utsjoella en kyllä maksaisi 20 000 € euroa enempää vaikka olisi kuinka hyväkuntoinen :D
En euroakaan maksaisi tuollaisesta homepesästä. Tontti saattaa olla arvokkaampi kuin talo, jos kerran sijainti on hyvä. Äkkiäkös sen ladon tuikkaa vaikka tuleen ja sitten uutta taloa pystyyn.
Tuleeko vesi sisään, onko keittiössä tiskiallasta ja likavesiviemäriä, sähköliesi vai pelkästään puuliesi, sisä- vai ulkovessa, millainen lämmitys, onko suihkua t saunaa, yläkerta asuttava vai ns kesähuoneet, hirsien kunto, kattomateriaali, jne jne?
Antamillasi tiedoilla ei voi ruveta heittämään hintaa.
Joku viisas joskus sanoi: sijainti, sijainti, sijainti. Jos sijainti on optimaalinen niin maksaisin neliöltä n. 2000.
Sijainti sijainti sijainti.. eli minkä kaupungin huippusijainti? Tossa oli jo esimerkki hesasta ja utsjoelta, pirkanmaalla puhutaan 150 000-250 000
Rintamamiestalo laskee tontin arvoa talon purkukustannusten verran. Poikkeuksena ammattipuuseppien itselleen tekemät talot.
Äh! Mä olen tosi väsynyt. Luin että paljon maksaisitte peruskuntoisesta rintamaidosta.