Kerro Turusta jokin kiva kohde jossa käydä!
Nähtävyydet jo kierretty, eli jotain erilaista siis. Ruppuisin lähiö/mielenkiintoisin metsä tmv.
Kerro mielipiteesi!
Kommentit (69)
Saako kertoa paikkoja Turun läheltä?
Paraisilla mm. Tammiluodon viinitila, Vanhan Malmin puutaloalue, Fredrikan tupa-kahvila, iso kotiseutumuseo ja näköalapaikat kalkkilouhokseen, jonka koko yllätti ainakin minut.
Sitten Paraisilla on hieno keskiaikainen kivilinna, Qvidjan kartano. Yksityisomistuksessa, mutta esim. Paraisten urkupäivien aikaan kesäkuussa siellä on konsertti.
Piikkiöön kannattaa suunnata, kun alppiruusut kukkii. Maa- ja metsätalouden tutkimuskeskuksella on siellä puulajipuisto, jossa on rodoja. https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/mtt/mtt/puistot/arboretumyltoinen
Piikkiössä on myös sellainen erikoisempi paikka kuin Munsteen pihapuutarha. Paikkaa pitää vanhempi rouva ja jos hän on voimissaan, siellä lienee taas kesäkuun alussa parin viikon ajan avoimet ovet: voi ihastella laajaa puutarhaa, shoppailla paikkakunnalla tehtyjä käsitöitä ja juoda pullakahvit.
Jos haluat paikallisväriä, niin baarikierros Kaarinan keskustassa. Cotton Club, kesällä Hovirannan ravintola (jossa viime kesänä oli legendaarisia kekkereitä, mm. Nykäsen Matti) ja sitten legendaarinen Old Texas, jonne kannattaa varsinkin suunnata, kun siellä on joku valtakunnallisestikin tunnettu esiintyjä.
Oletko ollut Kultarannassa Naantalissa? Siitä vois jatkaa Rymättylään päin, käydä Pohjakulmassa syömässä, Röölän silliperinnekeskuksessa, sitten Uutiskuuvanvuoren näköalapaikka. Farmer's Golf, pelataan pellolla ja lyödään jalkapalloa puukenkämailalla. Onkohan Teroksessa vielä Airismaan Apaja-niminen kesäkauppa?
Ap täällä, kiitos paljon ehdotuksista! Listaan tähän mitkä on jo nähty ja mitä ei (boldattu) ihan itselle lunttilapuksi :) Plussat vielä perään kiinnostuksen mukaan.
TYKS
Flowpark
Tuomiokirkko
Bussiajelu Kakskerran ympäri +++
Turun linna ja sen puisto
Föri
Kuusiston linnanrauniot, Kappelinmäki ++
Ispoisten rantakalliot
Lausteen mettäpubi
Aurajoen varsi -pyöräily
Luolavuoren luola ++
Peltolan vanhan kaatopaikan mäki ++
Cafe Qwensel +++
Katariinan, Maarian ja Kakskerran kirkko ++
Kuuvuori
Kakskerran uimaranta
Kasarmialue
Vastaanottokeskus ++
Kakola
Pirunpelto Lentokentän lähellä +++
Turun seudun puhdistamo ++
Myllyojan silta ++
Kaatopaikka ++
Ruissalo: Honkapirtti, Kuuannokka, Villa Marjaniemi, Ruissalon kahvila, Kasvitieteellinen puutarha; pyöräilyretki +++
Pyhän hengen kappeli +++
Littoisten verkatehdas +++
Brinkhallin kartano
Ala-Lemun kartano l. Piispanranta +++
Tuorlan kartano
Pallivaha
Pirunkivi
Jyrkkälä, Härkämäki, Vienola, Raisionjoen ranta
Varissuo: Liikekeskus +++
Pääskyvuori: Linkki-kirppis +++
Korppolaismäki
Yo-kylä
Raunistula: Masan baari +
Suomen sydän -reitti +++
Zoolandia
Runosmäen pirunpelto
Parainen: Tammiluodon viinitila, Vanhan malmin puutaloalue, Fredrikan tupa, Kotiseutumuseo, Kalkkilouhoksen näköalapaikat, Qvidjan kartano
Piikkiö: Puulajipuisto, Musteen pihapuutarha +++
Kaarina: Pubikierros (Cotton Club, Hovirinnan ravintola, Old Texas) +
Naantali: Kultaranta, Rymättylän Pohjakulma & Röölän silliperinnekesku, Uutiskuuvanvuoren näköalapaikka, Farmer's Golf, Teros ++
Löytyi siis paljon vierailukohteita :) Ja ps. geokätköily on tuttua!
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 18:07"]
Onko tämä aloitus nyt joku vitsi?
[/quote]Miten niin? ap
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 18:13"]
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 18:07"]
Onko tämä aloitus nyt joku vitsi?
[/quote]Miten niin? ap
[/quote]
Mäkin haluisin tietää? Siis että kuinniin?
Jos etsit symppiksiä kahviloita, niin Portsaa on siunattu kahdella. Kosken leipomo Puutarhakadulla (rosoisempi, toivottavasti eivät ikinä modernisoi sitä!!!) ja sitten Nuppulyydia Sairashuoneen kadulla. Puutarhakadulla on, kun menee satamaan päin, Tuulenpesä-niminen turkulaisten käsityöläisten puoti.
Ja sitten Tuomiokirkon takana on Fabbes Cafe yhdessä puutalossa.
Ootko käynyt Ett Hem-museossa? Ja sitten Pansiossa on miinamuseo yhdessä pommisuojassa, sitä ei moni tiedä. :)
Sitten Åbo Akademin rakennuksista se uudistettu Arken on hieno kokonaisuus, käy joskus lounaalla.
En huomannut että Katariinanlaaksoa ja Rauvolanlahtea olisi ehdotettu. Niihin pääsee Haritusta, tarkemmat ohjeet löytää googlaamalla.
Kuuvuorelta on hienot näkymät.
Kävelkää Littoisten järven ympäri.
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 22:00"]Nähtävyydet jo kierretty, eli jotain erilaista siis. Ruppuisin lähiö/mielenkiintoisin metsä tmv.
Kerro mielipiteesi!
[/quote]
Turun linna, merimuseo, suomen joutsen, tykkivene karjala, miinavene keihässalmi jne. Paljon nähtävää.
Kuuvuoren kenttä: Sinne eiotaan mennä kiipeilemään:
http://www.ts.fi/teemat/liikunta/559332/Kuuvuoren+kentta+sai+uuden+ilmeen
Ai mielenkiintoisin metsä? No, mun mielestä Rauhalinnan kartanon villiintynyt lehtomainen puisto. Varsinkin nyt, kun siellä on valkoisenaan valkovuokkoja!
En tiedä oliko Turussa vaiko Turun lähellä se kasvitieteellinen puutarha. Ihana paikka!
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 07:50"]
[quote author="Vierailija" time="24.04.2014 klo 23:41"]
Pallivaha Pallivahassa. Ja lentokentälle menevän tien varrella haljennut Pirunkivi.
[/quote]Missä tuo kivi on, en ole huomannut, vaikka pyöräilen tuolla päin usein.
[/quote]
Tässä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4rs%C3%A4m%C3%A4en_pirunpes%C3%A4
Isäni aina kertoi mulle hurjia juttuja tuosta kivestä, kun ajettiin sen ohi lentokentälle. :)