Lue keskustelun säännöt.
Ei ole helppoa sossun työ
24.04.2014 |
Tuossa juristiäidin lasten sijoitusketjussa oltiin sitä mieltä, että JOS äiti on uhannut tappaa itsensä, sitä ei saa käyttää lyömäaseena lasten sijoittamiseksi, koska kuka vaan voi puuskahtaa vihaisena mitä vaan.
Toisaalta, jos saataisiin jossain tapauksessa selville, että sossuilla on tällainen puuskahdus ollut tiedossa, mutta eivät ottaneet lasta kiireesti pois vanhemmalta, ja vanhempi sitten tappoi itsensä ja lapset, sossu on toiminut väärin, koska sehän oli uhannut. Sossujen pitää siis tietää tutkimatta, kummasta tilanteesta on kysymys, ja toimia sen mukaan.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Uhkasikonse nainen tappaa myös lapset vai vain itsensä?
Lapsena äitini uhkaili minua ja sisaruksiani jatkuvasti sillä että vetää ittensä vielä hirteen. Eipä tullu mieleen siitä kuitenkaan sossuasiaa tehdä.