Miksi av-mammat ei hyväksy isoa ikäeroa parisuhteessa, jos toinen osapuoli on
Kommentit (10)
En halua täysin yleistää, mutta osa tuntemistani 20-vuotiaista on aika naiiveja, hallittavissa, höynäytettävissä ja hyväksikäytettävissä. Kyseessä lienee siis suojelunhalua. 20-vuotiaan pelätään saavan ikävyyksiä.
Tietenkin hyväksyn. Kannatan aina liittoja, joissa on 60-vuotias nainen ja 20-vuotias mies.
Itse 19n ja seurustelen 31v m kanssa.. ei kiinnosta muiden mielipiteet..
Mun kaveri oli 19 kun alko seurustelemaan miehensä kanssa. Toivoi kovasti perhettä ja halusi saada nuorena lapsia. Mies oli tuolloin 28v eli melkein kymmenen vuotta vanhempi. Pakkohan sen oli ottaa vanhempi mies kun ei kukaan 18v jätkän räkä halua vielä lapsia. Kymmenen vuotta ovat kohta olleet yhdessä ja neljä lasta on perheessä :) Kunhan mies on kunnollinen niin mikäs siinä.
Mua häiritsee osaksi sen takia, että pidän henkilökohtaisesti ajatusta vanhemman miehen kanssa seurustelusta ällöttävänä, joten muidenkin ikäerosuhteet ällöttävät. Lisäksi moni ihminen on vielä 20-vuotiaana aika naiivi, kokematon ja epävarma, joten kuvittelisin, että suhteesta tulisi helposti epätasapainoinen.
5 lisää vielä että lapsen yritys alkaa myös kesän jälkeen, tavoite että meistä tulisi vanhempia kun ollaan 20&32 ja toisen kerran 22&34.
Yhtä ollaan pidetty siitä lähtien kun minä olin 15v ja mies 27v.
[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 15:10"]
Mua häiritsee osaksi sen takia, että pidän henkilökohtaisesti ajatusta vanhemman miehen kanssa seurustelusta ällöttävänä, joten muidenkin ikäerosuhteet ällöttävät. Lisäksi moni ihminen on vielä 20-vuotiaana aika naiivi, kokematon ja epävarma, joten kuvittelisin, että suhteesta tulisi helposti epätasapainoinen.
[/quote]En mäkään olis 18vuotiaana halunnu vanhempaa miestä koska en todellakaan ollu valmis. Musta se oli iljettävää. Mutta ei mua muiden kavereiden vanhemmat poikaystävät ällötä. Oikeestaan ei niistä edes huomaa että ne on vanhempia. Miehet on niin lapsellisia. Melkein tuntuu että vaikka ois 10 vuoden ikäero niin nainen olis se kypsenpi osapuoli.
Itse en olisi 18 vuotiaana voinut kuvitellakaan seurustelevani 30 vuotiaan miehen kanssa. Sen ikäiset tuntui totaalisen ikälopuilta ja vanhoilta :) Mua ei ole koskaan mitkään vanhukset sytyttäny. Nyt kohta 4-kymppisenä en voisi kuvitella seurustelevani 50-vuotiaan miehen kanssa. Mutta kukin tyylillään.
Minäkin ajattelen noin, että 20-vuotias on vielä henkisesti aika kypsymätön, usein vielä opiskelee, viettää nuoruutta jne. Selkeästi vanhemman miehen kanssa elämä on aika erilaista ja voisi olla vaikea luoda tasapainoinen ja kumpaakin tyydyttävä elämä. Jos toinen vasta suunnittelee tai aloittelee opintoja ja toinen on valmistunut, työelämässä ja valmis perustamaan perheen, niin yhtälö on vähän hankala. Toki, onhan niitäkin, jotka on valmiita 20-vuotiaana tekemään lapsia, mutta itselleni on ollut tärkeää viettää myös itsenäistä elämää ennen vakiintumista.
Enpä ymmärrä minäkään. Toki jos nuoremmasta (usein nainen) näkee että on ihan vietävissä tai on miehen kanssa vaan esim taloudellisista syistä, niin kyllähän se panee miettimeen suhteen kestoa mutta ei se ole mun käsissä hyväksyä tai olla hyväksymättä. Itse olen 19v äiti eikä todellakaan vois vähempää kiinnostaa oman ikäiset POJAT. Haluan aikuisen miehen josta on isäpuoleksi lapselleni. Moni vielä 25 vuotiaskin haluaa elää "villinä ja vapaana" eli käydä juhlimassa, käyttää rahaa mihin tahtoo ja tehdä extempore reissuja tallinnaan. Mulla ei ole mahdollisuutta eikä mielenkiintoa moiseen ja myös toivoisin miehelläni olevan selkeä suunnitelma mitä haluaa elämältään. Tiedän myös ettei 25 vuotias lapseton mies halua viettää juhannusta lapsiperheenä jossain mökillä ja grillata makkaraa. Kyllä heidän juhannukseensa kuuluu usein armoton ryyppääminen, valitettavasti. Siksi itsekkin keskityn pääasiassa 28+ ikäisiin miehiin. Olen tosin huomannut että kyllä näitä "lapsen mielisiä" on vielä yli kolmekymppisiäkin :(
Tätäolen ihmetellyt itsekin. Luin aamulla keskustelua, jossa 18- vuotias halusi muuttaa yhteen 26- vuotiaan poikaystävänsä kanssa, osa av- mammoista lähti henkseleistään irti totaallisesti.. En voi käsittää, että miksi?