Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En voi hankkia lapsia sillä joka tuutista tulee juttua "raskaana, mies petti"

Vierailija
14.04.2014 |

Ja uusioperhe ei tule KUULONKAAN. En ole ikinä hirveesti lapsia halunnutkaan, mutta mies haluaa, 5-10 vuoden sisään eli ei ajankohtaista mutta voi olla etten halua silloinkaan. Jo hyvin nuorena, 14-vuotiaana sain ajatuksen: "en voi hankkia lapsia sillä mies jättää minut kuitenkin viimeistään raskaana ollessani". Paras ystäväni tuli raskaaksi ja mies odotteli ja hautoi eroa ja jätti heti kun lapsi oli syntynyt. Todella usein kuulee myös että lähemmäs 70% eroaa kun lapset ovat pieniä ja että lapsiaika on oikeasti hyvin usein myös hyvin kamalaa. Ja minähän en yh mutsiksi rupea. Kroppa menee monilla pilalle synnytyksen jälkeen ja sitten mitään ei voida tehdä ilman valivali muksuja. Oma perheeni ajaa hyvää mallia sillä tavoin että yhdessä on pysytty 25 vuotta enkä itsekään todellakaan hyväksy uusioperheitä, mutta nimenomaan vanhempankin ovat pysyneet yhdessä vain lasten takia;vanhempani eivät voi erota koska me lapset. Ristiriitaisia tuntemuksia tulee tällaisista asioista väkisinkin. Ahdistaa.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet jotenkin traumatisoitunut? Mulla perhe eikä mies ole pettänyt. myös monta perhekaveria, joilla ei ole ollut draamaa. Yhden tapauksen tiedän, missä mies ei kestänyt ekaa vauvavuotta, mutta hän oli muutenkin sellainen juhlija-ikinuori-tyyppi.

Vierailija
2/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nro 2, jotenkin helpottava viesti :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulen, että nuo surulliset tapaukset ovat vähemmistössä. Pitää tosin ymmärtää mihin on lähdössä. Pitää ymmärtää, että jo raskausaikana elämä voi muuttua jos nainen on huonovointinen, jos seksi ei huvita miestä mahan kasvaessa, jos naisella on mielialanvaihteluita (mikään ei oikeuta kuitenkaan olemaan täys bitch), jos jompikumpi alkaakin stressata elämänmuutosta plussan tultua. Pitää ymmärtää mitä se OIKEASTI vaikuttaa molempien arkeen, kun taloon tuodaan pieni nyytti. Jos miehellä on jotenkin ruusuinen kuva lapsiperheen arjesta, tehkää pieni mielikuvitusmatka yhdessä aiheeseen. Jos vanhemmat vetävät yhtä köyttä ja tukevat toisiaan vaikka kuinka väsyttäisi, ei se vauvavuosikaan mikään musta aukko ole. Mut jees, eikun perhettä perustamaan kun aika on kypsä, mutta ottakaa ne vaaleenpunaset lasit pois ennen yrittämisen aloittamista.

Vierailija
4/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt oikeesti, nro 4, jos sanot minulle aloittajalle että vaaleanpunaiset lasit pois....!!!!!!!!! Pitäiskö nauraa?

Vierailija
5/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noita negatiivisia juttuja tulee vastaan, koska ihmiset mielellään valittaa ääneen ja pistää toisille vettä myllyyn, suorastaan kilpailee surkeilla tarinoilla. Ei onnelliset hehkuttele ympäriinsä, kun se on normaali olotila ja he nauttii olostaan.

Harvoin pikkulapsiaika pelkkää ruusuilla tanssimista on, mutta ei se tarkoita että heti pitäisi olla eroamassa. Itsestä se on kiinni ja kumppanista. Sitäpaitsi pikkulapsen kanssa on tosi paljon myös ihania hetkiä :) 

Ikuisen bilettäjän ja vastuuttoman ihmisen kanssa tuskin lapsia kannattaa tehdä ylipäätäänkään. Niiden kanssa niitä eroja tulee, toisinaan ihmettelen miksi kukaan on perhettä edes alkanut sellaisen kanssa perustamaan. Ei voi odottaa että toinen muuttuu lapsen myötä, muutoksen täytyy tapahtua jo ennen lasta.

Vierailija
6/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsia kannattaakin tehdä silloin, kun olisi valmis elämään vain lapsen kanssa ilman miestä. Miehen jääminen ei ole mikään itsestäänselvyys.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

LOL, Suurin osa lapsista kuitenkin syntyy pariskunnille. Katso vähemmän niitä teiniäiti -sarjoja. 

Kannattaa huomoioida, että valitsee sen miehen ajatuksen kanssa. Kyllä sen tyypin tunnistaa etukäteen, jolta voi odottaa lähtemistä raskausaikana tai lapsen synnyttyä. 

Vierailija
8/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata tehdä lasta, jos ajatuksesi on, että sen miehen on PAKKO olla rinnalla seuraavat 18v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nro 9, jos tuo ajattelutapasi on yleinen, ei ihme että kaikki ovat kohta uusioperheissä ja yksinhuoltajina.

Vierailija
10/10 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli hieman samanlainen pelko nuorempana. Olisin niin halunnut sekä rakastaa palavasti että elää turvallista elämää kunnollisen miehen kanssa. Ongelmaksi muodostui, että rakastuin todella epäluotettaviin miehiin, joiden kanssa ei voinut kuvitellakaan lastentekoa. Miehissä on paljon hankalia tyyppejä, joiden kanssa arki on hirveää vääntöä. Osa suorastaan huijareita. Ja tämä tietysti pätee naisiinkin, mutta itsellä naisena kokemuksia miehistä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi yksi