Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Harmittaako tonnikalan hinnan nousu

Vierailija
14.04.2014 |

Tonnikala on uhanalainen kala ja sen hinta tulee nousemaan ryöstökalastuksen myötä vielä merkittävästi. Miksi syöt silti tonnikalaa etä muuta vastaavaa?

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tonnikala oli halpa opiskelijan onni 80-luvulla, nyt sitä ostaa hitaasti oppivat. Meidän pitäisi syödä särkeä, saataisiin järkeä.

 

Tonnikalan viljeleminen ei taida onnea tuoda sekään, ei lihapuolellakaan petoja ole tapana ruuaksi kasvattaa, kun se on kallista ja luonnonvarojen hukkaa. Jos ihmiset siirtyvät porukalla petoina syömään lähinnä lihaa ja vielä toisten petojen lihaa, se on kyllä niin typerä ratkaisu kuin olla voi. Sitten pitäisi väkiluvunkin olla alle miljardin, reilusti.

 

Oikeastaan kaikilla eliitin juhla-aterioilla pitäisi välittömästi siirtyä syömään heinäsirkkoja, quornia ja sensellaista kehittävää. Laitettaisiinko hiukan poliittista painetta kehiin...

Vierailija
2/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syön tonnikalaa koska se on hyvää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Syötkö sinä riittävästi kalaa? Onko kokkaamasi fisu aina lohta ja kerran vuodessa silliä suoraan purkista? Minä ainakin tunnustan, etteivät kokkaamamme kalaruoat ole kovin monipuolisia ainakaan mitä kalalajeihin tulee. On lohta, lohta ja lohta, välillä silliä ja purkkitonnikalaa, sitten taas lohta ja vähän lisää lohta. Pitäisikö keksiä jotain vaihtelua? No pitäisi, paistetaan vaikka tonnikalapihvejä!"

 

http://www.rantapallo.fi/keltaisessakeittiossa/2013/12/09/tonnikalan-paistaminen/

 

Vierailija
4/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne purkkitonnikalat ovat tonnikalapihvien jämiä, sen takia ovat niin halpoja. Jos niitä ei ihmiset söisi, niin menisivät rehuksi.

 

Kuten täällä joku jo kirjoitti, tonnikalapihvit grillistä ovat erinomaista herkkua. Nyt tuoretonnikalapihvin hinta n. 40 €/kg, eli kunnon pihvi n. 8 €/kpl. Saisi nousta n. tuplaksi, niin jäisi kauppaan. Muutaman kerran vuodessa syömme, on kaiken lisäksi vielä terveellistä.

 

En jaksa tuntea maailmantuskaa, olen ulkoistanut maailmantuskan verottajalle, joka avuliaasti ripottelee reilulla kädellä keräämänsä osuuden palkkarahoistani maailmalle. Jos muutama suomalainen jättäisi tonnikalapihvit syömättä, se ei paljoa pyllistäisi. Meillä on niin paljon virkamiehiä, että jos suomalaisten tonnikalan syömisessä olisi jotain ongelmaa, eiköhän jokin virkamies sen keksisi kieltää, sitä en epäile ollenkaan.

 

Ja ihan vapaasti saa nyrpistellä valintojani ja/tai ilmiantaa virkamiehelle tonnikalakieltoehdotuksen.

Vierailija
5/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

ahnvenhan on hyvää. purkit ovat vaikeita, kuohuu ylii. ostankin ahvenet kokonaisina. suomalaiset järvestä ongitut tonnikalat ovat parhaita. joskus ongin itsekin. nykyään lapset onkivat suurimman osan. kaupasta saa myös tonnikalaa, eivät kuulenma k-marketissa ole uhan alaisia.

 

joskus ongin myös kalapuikkoja.

Vierailija
6/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä vähän harmittaa, olen vasta viimeisen vuoden aikana oppinut tykkämään tonnikalasta, ennen se maistui minusta kissan ruualle...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tonnikalapihvi dijon-kastikkeella ja pariisinperunoilla
 


2 annosta:

2 kpl fileestä leikattua noin 2,5-3cm paksuista pihviä
1kg perunoita
120g voita
6rkl dijon-sinappia
kevätsipulia tai tilliä
sitruunaa
oliiviöljyä
ruokaöljyä
1tl kuivattua rosmariinia
suolaa
vastarouhittua mustapippuria


Pariisinperunat:
Keitä keskikokoisia perunoita noin 10 minuuttia. Jäähdytä ja anna hieman kuivahtaa. Muotoile perunoista palloja. Paista palloja reilussa määrässä ruokaöljyä niin että ne saavat väriä pintaan. Ne ovat parhaimmillaan kun pinta on hieman rapsakka. Lisäsin öljyn sekaan teelusikallisen kuivattua rosmariinia. Lisää suola.


Tonnikalapihvi:
Ota pihvit huoneenlämpöön noin kaksi tuntia ennen valmistamista. Mausta suolalla ja pippurilla. Paista oliiviöljyssä Korkeintaan kaksi minuuttia kummaltakin puolelta erittäin kuumalla pannulla. Tarkoitus on että pihvi jää keskeltä punertavaksi. Mitä pidempään paistat sen kuivempi pihvistä tulee.

Dijon-kastike:
Sulata voi kattilassa ja lisää sinappia vähitellen. Lisää silputtua kevätsipulia tai tilliä. Tarkista kastikkeen vahvuutta valmistaessa. Sitruunalla voit säädellä hapokkuutta.

Vierailija
8/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei harmita. En syö tonnikalaa, eikä syö kissanikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei, mutta kissan pitää sitten muuttaa ruokavaliotaan!

Vierailija
10/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En syö tonnikalaa ollenkaan. En ole syönyt 7 vuoteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiennytkään että se on uhanalainen... miten sitä sitten edes saa vielä myydä?!?!?

Vierailija
12/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuta kalaa ei saa valmiina kätevissä purkeissa :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä lopetin tonnikalan syömisen jo vuosia sitten. Uhanalainen, ei halpa ja myydään yleensä säilyketölkeissä, joita välttelen BPA:n vuoksi. Hyvin on löytynyt muuta syötävää.

Vierailija
14/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="14.04.2014 klo 11:31"]

Muuta kalaa ei saa valmiina kätevissä purkeissa :(

[/quote]

Saahan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syön sitä siksi, koska sen parempaa sushin päällystettä ei ole. Ja tonnikalapihvit grillissä, sisus täysin raakana, ei parempaa voi olla! Ei haittaa hinnannousu, olen valmis maksamaan herkuttelusta.

Vierailija
16/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="14.04.2014 klo 11:31"]

Muuta kalaa ei saa valmiina kätevissä purkeissa :(

[/quote] Kaupasta saa ainakin sardiineja, maistuvat ainakin yhtä hyviltä ja yllätävän samoilta

Vierailija
17/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi koska se on niitä harvoja kaloja, josta en saa allergiaa enkä tukehtumisreaktiota koska siinä ei ole ruotoja.

Sitäpaitsi eikö nämä tänne tuotavat ole nykyään niitä pienempiä tummempia thaimaalaisia tonnikaloja eikä niitä isoja vaaleita uhanalaisia jotka tuotiin lähempää Japania aiemmin? En muista niiden lajikkeiden nimiä.

Tonnikalaahan on alettu viljelemään myös Välimerellä, etenkin Kroatian edustalla.

Vierailija
18/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Purkkitonnikalatkin on nykyään tummempaa lihaa ja juuri sitä thaikkuversiota.

Vierailija
19/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän kaupoista saa enää kohta mitään muuta kuin jotain ruikkuja kuten siikoja, haukia, lohia, silakkaa ja ehkä hyvällä tuurilla nieriää. Esimerkiksi ruijanpallasta ei saa, ja sitä kasvatetaan paljon jo jossain Skotlannin vesillä, eikö sitä kannattaisi tuoda sieltä koska sehän on melkein lähiruokaa verrattuna noihin Aasian vesiin josta tänne roudataan ties mitä muuta.

Eräs ihmetyksen aihe on peto nimeltä kuningasrapu joka tullut Venäjältä Norjan vesille ja levinnyt Brittien yläpuolelle saakka nyt, tällä ravulla ei ole meressä mitään vihollisia eli se syö kaikki mitä vastaan tulee ja sen koipilihan sanotaan olevan herkullisempaa kuin hummeri. Miksi se on niin sairaan kallista täällä Suomessa? Miksi sitä ei kalasteta urakalla ja syödä pois, niin kalat saa olla rauhassa? Sitähän voi kuulemma nostella avannoistakin Norjassa talvisin.

Vierailija
20/20 |
14.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinisimpukoita kannattaa syödä koska niitä on runsaasti ja ne lisääntyy vauhdilla, näin Jamie Oliverkin kertoi kalaruokajaksossa.

Aivan ihania kun kuullottaa silputtua salottisipulia ja murskattua valkosipulia voissa isossa pannussa vähän aikaa, kaataa sinne pestyt/harjatut simpukat ja lasillisen valkoviiniä, antaa höyrystyä kannen alla viinihuuruissa joitakin minuutteja kunnes ne simpukat aukeavat jonka jälkeen päälle loraus kermaa ja silputtua lehtipersiljaa. Tuoretta leipää kastetaan tuohon liemeen samalla kun syödään simpukoita :) Niin eurooppalaista, ja maistuu suomalaiseenkin makuun.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän viisi