Miten käy luottokorttien jos tulee luottohäiriömerkintä?
Jos hoitaa luottokorttien lyhennykset moitteetta, saako merkinnästä huolimatta pitää korttinsa vai lyövätkö ne lukkoon? Mulle tulossa merkintä ja haluaisin luottokorttini pitää. Jos lyövät ne kiinni niin jätän nekin maksamatta prkle. Kokemuksia?
Kommentit (25)
Itselläni siis nordean ja s-pankin luotot. Ap
[quote author="Vierailija" time="13.04.2014 klo 10:44"]Sulkevat ne.
[/quote]Voi v. Saavatko tiedon automaattisesti vai tarkistavatko luottotiedot säännöllisesti? Ap
Ei välttämättä suljeta, jos hoidat velan.
Sulkevat luottokortit heti. Suosittelen itse, että jos on joutunut taloudellisesti huonoon jamaan, että ihan itse lopettaa kaiken luoton käyttämisen.
Itse olen nyt ulosotossa (maksan suunnitelmalla pois, ei lähde suoraan palkasta) ja luonnollisesti en saa mitään luottoa. Silti olen tyytyväisempi nyt kuin sinä aikana kun tää velkaantuminen tapahtui. Ihanaa kun on PAKKO pystyä hallitsemaan rahankäyttöään ja velat lyhenee. Oma moka ja siitä mokailusta nyt maksetaan, mutta koen tämän olleen itselleni myös hyvä "oppimisen paikka". Kovasti odotan velattomuutta ja sitä millaista elämä on velattomana ja rahankäyttöä osaavana :)
Kyllä mä moitteetta hoidan lyhennykset mutta toivon saavani käyttää luottoa tarvittaessa. No lyhentelen nekin sitten ulosottoon jos sulkevat ne. Ap
Kortit lähtee ku Telkkä pöntöstä! :)
Minulla luottotietojen lähdettyä napsahti heti pois Dinersin luottokortti (suunnilleen samana päivänä). Nordean ja S-pankin kortit pysyivät.
Miehelleni ei enää uusittu pankkikorttia, sai käyttää sitä voimassaoloajan loppuun. Sit tuli Visa Electron tilalle. Luottokorttia ei ollutkaan.
Luuletko ap jotenkin helpottavasi tilannettasi jos jätät luottojen lyhennykset maksamatta?
Kortti menee kiinni, et voi sillä enää ostella. Mutta korttiyhtiö ei vaadi sinulta koko luottosummaa kerralla.
Minulle soitettiin nordeasta, että sulkevat kortin. S-pankki sulkeutui itse
Miten toisilla kortit pysyvät ja toisilla ei? Mulla tili op:ssa, visa electron ja sieltä ei luottoja. Ap
Ei ne sun korttiasi sule, jos hoidat luottokortin maksut. Mutta kun tulee kortin uusimisen hetki, niin uusi kortti jäänee saamatta.
Mutta jos luottokorttimaksut jää rästiin, niin jonain kauniina päivänä kassa ottaa korttisi ja leikkaa poikki jos yrität maksaa sillä ja paikalle soitetaan poliisi, se on maksuvälinepetos.
Kyllä ne saa tiedon luottohäiriöstä ja sulkevat kortit. Olemassa olevan velan saa maksaa normaalisti takaisin.
Sulle tulee ilmoitus pankista, että kortti on suljettu ja pyydetään leikkaamaan se kahtia.
Ne seuraavat automaattisella haulla luottotietoja ja kortti lakkautetaan kun tieto kirjautuu järjestelmään. Velan saat hoitaa normaalisti pois.
No älä nyt hölmöjä kysele ap. Koko maksuhäiriömerkinnän TARKOITUS on toimia informaationa velkojille, siis myös luottokorttiyhtiöille sinun maksukyvystäsi. Jos mitään seurauksia ei aiheutuisi, koko merkintä menettäisi merkityksensä tehosteena ihmisille hoitaa velkansa.
Eli suosittelen nyt että hoidat ne velkasi ulosoton kanssa niin, ettei merkintää tule.
*Ei ole kokemusta mutta todennäköisesti suljetaan. Et ole enää luottokelpoinen. Kannattaa opettaa nuorille tälläisetkin asiat.
[quote author="Vierailija" time="13.04.2014 klo 11:15"]
No älä nyt hölmöjä kysele ap. Koko maksuhäiriömerkinnän TARKOITUS on toimia informaationa velkojille, siis myös luottokorttiyhtiöille sinun maksukyvystäsi. Jos mitään seurauksia ei aiheutuisi, koko merkintä menettäisi merkityksensä tehosteena ihmisille hoitaa velkansa.
Eli suosittelen nyt että hoidat ne velkasi ulosoton kanssa niin, ettei merkintää tule.
[/quote]
Juuri näin.
mistä olet velkaa ja paljonko? miksi??