Meneekö paremminkoulutetuilla vanhemmilla koskaan hermo lapsiin?
Kommentit (12)
Ei mene. Kouluttamattomilla on tapana hermostua ja saada raivareita. Mitä parempi koulutus, sitä vähemmän ihminen hermostuu mistään. Väitelleet ovat viilipyttyjä, joita ei mikään asia saa menettämään malttiaan.
Useita kertoja päivittäin. terv. tohtori ja lisuri
Totta kai menee. Ei pinnan pituus ja lempeys ole koulutuksesta kiinni.
Väitelleiden tohtoreiden kanssa työskennelläni, voin vain kuvitella millaista sekoilua heidän kotielämänsä on. Jos käytös on työpaikalla vieraiden ihmisten aikana täysin luokatonta, kilahdellaan milloin mistäkin, poljetaan jalkaa kuin pahaiset kakarat, niin enpä odota että kotonakaan heillä kovin harmonista olisi lapsiensa seurassa.
Joo menee.
Ja 9, just noin, kaikki väitelleet ovat täysin elukoita... Huokaus.
Mikä se paremmin koulutettu on, akateeminenko? Ei se varmaan koulutuksesta ole kiinni, vaan luonteesta. Minulla on sellainen rauhallinen, filosofinen ote elämään, etten jaksa hermostua kaikista pikkuasioista. Lapseni on samanlainen, joten hyvin on synkannut. Joku juttu voi joskus hieman ärsyttää, mutta kunnon kilahduksia ei ole tapahtunut koskaan. Miehelle kyllä olen kilahtanut, mutta en lapselle, koskaan. (Olen siis koulutukseltani FM.)
Ei se mistään koulutustasosta johdu, vaan perusluonteesta. Minä ja mieheni ollaan molemmat akateemisesti koulutettuja, ja mies on sellainen hidas lehmänhermo, ettei sillä mene hermo ikinä mihinkään. Ei näkyvästi ainakaan, jos hänellä "keittää yli", hän poistuu tilanteesta, lähtee vaikka kävelylle, ei koskaan huuda tms. Minä taas olen aika kipakka ja ilmaisen suoraan, myös lapsille, jos menee hermo. Minusta lasten on hyvä oppia kotona sekin, että aikuisilla on tunteita ja niiden näyttämistä ei tarvitse pelästyä.
Minun paremmin koulutetuilla vanhemmillani meni kuppi nurin joka päivä, enemmän toisilleen, mutta myös medän lasten kanssa. Elivät jatkuvassa stressitilassa. Jossakin vaiheessa pidin sitä huutamista ja muuta käytöstä ihan normaalina. Meiltä lapsilta vaadittiin paljon ja luulin, että maailma kaatuu, jos ei ole täydellinen. Lapset olemme rauhallisia ja positiivisempia ja jostakin kumman syystä emme ole paljon yhteyksissä vanhempiimme. Väliaikaisia täysiä välirikkojakin on ollut. Puolisokseni en ottanut hermoheikkoa.
Mulla meni ainakin ihan lopullisesti.